O projekcie

Co zrobić, aby wypromować ekoturystykę w kraju? Aby uświadomić Polaków, że jest ona ciekawą alternatywą wobec form turystyki zbytnio ingerujących w naturę i społeczność lokalną? Jak pokazać, że wschodnie kresy, z niezwykłym bogactwem przyrody, wielokulturowością i wielowyznaniowością, są miejscem wyjątkowym i wartym odwiedzenia? My już to wiemy!

Instytut Spraw Obywatelskich zauroczone niezwykłością Polski Wschodniej i zaniepokojone niskim wykorzystaniem jej potencjału, stworzyło inicjatywę „Poland Naturally”. W jej ramach organizowane są wycieczki ekoturystyczne nastawione przede wszystkim na odwiedzających z zagranicy. Jednak dla nas to było za mało. Zaczęliśmy zastanawiać się, w jaki sposób pokazać naszym rodakom zalety i możliwości odpowiedzialnej turystyki.Tak właśnie powstał projekt „Polska, naturalnie! – rozwój, integracja i promocja produktów i rozwiązań ekoturystycznych w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim”. Projekt ku naszej radości zdobył pierwsze miejsce w kraju, w konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przy wsparciu Ministerstwa w 2012 r. podejmiemy szereg działań. Zostanie opracowany ekspercki raport rynku ekoturystycznego, który pozwoli między innymi określić sytuację ekoturystyki w Polsce, jej formy promocji i możliwości rozwojowe. Na podstawie uzyskanej wiedzy, od maja do lipca 2012 r. w każdym z trzech województw: podlaskim, lubelskim i podkarpackim, zorganizujemy po jednej konferencji i szkoleniu na temat ekoturystyki. Ponadto pragniemy, aby na niniejszej stronie internetowej zaistniała jak najobszerniejsza platforma produktów ekoturystycznych czyli miejsc, obiektów noclegowych i gastronomicznych, usług, potraw i rękodzieła, które spełniają podstawowe wytyczne ekoturystyki i pochodzą z województw objętych projektem. Jeden z tych produktów, który najlepiej spełnia kryteria ekoturystycznej atrakcyjności, zostanie hojnie nagrodzony i będzie aktywnie promowany. Na zakończenie projektu we wrześniu 2012 r. w Łodzi odbędzie się ogólnopolska konferencja na temat ekoturystyki, w szczególności nastawionej na seniorów i rodziny
z dziećmi.

Dla nas wschód Polski jest niezwykłym miejscem, a ekoturystyka najlepszym sposobem na odkrywanie jego uroków. Dlatego cieszy nas fakt, że możemy przekazać naszą wiedzę i przyczynić się do rozwoju ich potencjału, również wśród Polaków.

Projekt „Polska, naturalnie! – rozwój, integracja i promocja produktów i rozwiązań ekoturystycznych w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Możliwość komentowania jest wyłączona.