Sok z pokrzywy – właściwości lecznicze, zastosowanie, działanie zdrowotne

Chociaż poparzenie skóry pokrzywą nie jest niczym przyjemnym, roślina ta jest jednym z najcenniejszych surowców, posiadającym niezwykłe właściwości lecznicze. Okazuje się, że może być cudownym środkiem na wiele dolegliwości. Przyjrzyjmy się, jakie działanie zdrowotne i zastosowanie może mieć sok z pokrzywy.

Sok z pokrzywy a wpływ na zdrowie

Przede wszystkim, sok z pokrzywy jest bogatym źródłem kwasów organicznych – mrówkowego, pantotenowego, soli mineralnych, olejków eterycznych, witamin B2, C i K oraz flawonoidów. Dostarcza ponadto znaczne ilości krzemu, wapnia, manganu, miedzi oraz potasu. Powinny go spożywać osoby z niedoborem żelaza, gdyż dużo szybciej się wchłania od kupowanych suplementów, szybciej uzupełniając braki. Pokrzywę, a więc i sok z niej można stosować także zewnętrznie-na bóle reumatyczne. Pity może łagodzić bóle menstruacyjne.

Sok z pokrzywy a właściwości lecznicze

Napoje na bazie pokrzywy mają właściwości lecznicze, które uchronią nas przed przeziębieniem oraz dodadzą energii. Jej działanie zdrowotne można odczuć przy dolegliwościach trawiennych, gdyż zapobiega biegunkom i podrażnieniom błony śluzowej. Sok z pokrzywy ma działanie moczopędne, przez co wydalane są toksyczne substancje oraz nadmiar wody, oraz zapobiega problemom z układem moczowym. Jest pomocna również przy oczyszczaniu krwi z toksyn oraz wzmacnia nerki. Regularne spożycie soku z pokrzywy, czyli każdego dnia, może łagodzić objawy uczulenia oraz kataru siennego. Może być stosowany również zewnętrznie, gdyż pomaga na bóle reumatyczne. Jego właściwości lecznicze mogą odczuć kobiety podczas menstruacji, gdyż łagodzi bóle miesiączkowe.

Sok z pokrzywy a zastosowanie w kosmetyce

Działanie lecznicze soku z pokrzywy, docenimy podczas dbania o naszą urodę. Ma on swoje zastosowanie w pielęgnacji włosów, gdyż wywar z pokrzywy wzmacnia osłabione i zniszczone włosy. Nakładany jako maska zapobiega wypadaniu włosów i delikatnie je odżywia. Pokrzywa również korzystnie wpływa na skórę, szczególnie po okresie zimowym, kiedy cera jest przesuszona i osłabiona przez czynniki pogodowe. Działanie zdrowotne soku z pokrzywy mogą docenić osoby zmagające się z trądzikiem, gdyż zmniejsza on przetłuszczanie naskórka oraz powstawanie wyprysków skórnych. Również na nasze paznokcie ma dobroczynne działanie, gdyż nadaje im zdrowy wygląd, przyspiesza ich wzrost oraz zapobiega łamliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *