Odnawialne źródła energii w Polsce
Polska wciąż „stoi węglem”, co miało gwarantować bezpieczeństwo energetyczne milionom Polaków, którzy posiadają kotły węglowe. Coś jednak poszło nie tak, kiedy ostatniej zimy użytkownicy domowych pieców wyczekiwali transportów morskich z dostawą węgla, aby przetrwać zimę lub słono płacili za polski węgiel, oczekując w tasiemcowatej kolejce. Aby uchronić się przed różnego rodzaju kryzysami energetycznymi, warto postawić na niezależność energetyczną. Wybór odnawialnych źródeł energii jest spory – każdy znajdzie instalację dopasowaną do swoich warunków.
Nadal głównym źródłem energii w Polsce jest węgiel. Odnawialne źródła energii elektrycznej, czyli OZE, mają coraz większy udział w budowaniu nowej, ekologicznej rzeczywistości, jednak rozwój w tym sektorze jest nadal niewystarczający. Jest on głównie spowodowany prywatnymi instalacjami, które zmieniają energetyczny obraz kraju. Wynika to także z coraz większej świadomości Polaków dotyczącej zbliżającego się kryzysu klimatycznego. Niezależność energetyczna wydaje się zatem kluczem do rozwiązania naszych obaw. A co to właściwie oznacza?
Niezależność energetyczna oznacza częściowe lub całkowite odseparowanie się od dostawców prądu, gazu czy paliw kopalnianych do zasilania kotłów; czerpanie energii z naturalnych i niewyczerpywalnych źródeł odnawialnych.
Mamy wybór odnawialnych źródeł energii – możemy pobierać energię z wody płynącej, wód poziemnych, gruntu, powietrza, wiatru, biomasy i promieniowania słonecznego. Wystarczy zdecydować się na instalację OZE, czyli do wyboru lub jednocześnie: instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła czy minielektrownię wiatrową. Na początku trzeba zainwestować określoną kwotę pieniędzy na odnawialne źródła energii, ale potem możemy korzystać z niej niemal za darmo. Na wszystkie instalacje OZE znajdzie się odpowiednie bezzwrotne dofinansowanie.
Powstaje coraz więcej firm pomagających w podjęciu właściwej decyzji – wymianie kotła na pompę ciepła, dopasowania instalacji fotowoltaicznej do danego domu czy też zaprojektowania większej termomodernizacji domu. EasyOZE.pl to strona internetowa z kompleksowymi rozwiązaniami, dzięki którym proces decyzyjny może okazać się szybki i prosty. Można znaleźć tam:
- kalkulatory, które bezpłatnie wyliczą moc i przedział cenowy fotowoltaiki oraz pompy ciepła,
- fachowe artykuły, które rozwieją wiele obaw i odpowiedzą na najczęstsze pytania,
- podsumowanie wyliczeń dla domu wraz z propozycją dofinansowań,
- oferty od zweryfikowanych firm dla lepszego porównania cen.
Dzięki EasyOZE w jednym miejscu można znaleźć wszystkie potrzebne informacje i przejść do działania. Warto pamiętać, że im więcej osób zdecyduje się na instalacje OZE, tym mniej CO2 ze spalania węgla trafi do powietrza i tym bardziej opóźnimy zbliżający się kryzys energetyczny. Unia Europejska wyznacza coraz większe cele związane z zakładaniem instalacji odnawialnych źródeł energii, jednak Polska nadal nie jest w stanie ich osiągnąć. Decyzję podyktowaną wspólną troską o środowisko, obniżeniem rachunków do minimum oraz uniezależnieniem się od zewnętrznych dostawców prądu warto podjąć już teraz samemu, nie czekając na pogorszenie sytuacji.