Ogrzewanie powietrzem – na czym polega?

Ogrzewanie powietrzem to przełomowa metoda ogrzewania, nie tylko w jednorodzinnych domostwach, ale również w przypadku większych obiektów budowlanych. W USA, ogrzewanie nadmuchem powietrza, wykorzystuje się już od wielu lat. Jest ono bowiem bezinwazyjne, ekologiczne i pozwala na znaczące ograniczanie kosztów mających związek z ogrzewaniem.

Ogrzewanie nadmuchowe, czyli ogrzewanie powietrzem

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania grzejnikiem, system nadmuchowego ogrzewania, opiera się na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w pomieszczeniach przy pomocy instalacji znajdującej się w ścianach, podłodze albo w suficie. Powietrze rozprowadzane za pomocą takiej metody, umożliwia optymalizowanie wilgoci i temperatury w wybranych pomieszczeniach, jak również znacząco ogranicza koszty mające związek z ogrzewaniem budynków w czasie zimy.

Ogrzewanie nadmuchowe – jak właściwie działa?

System nadmuchowego ogrzewania, składa się z kratek nadmuchowych, instalacji nadmuchowej oraz kominka nadmuchowego.

  • kratki nadmuchowe – przy ich pomocy, powietrze trafia do środka pomieszczeń. Montuje się je na suficie, podłodze albo w ścianach,
  • instalacja nadmuchowa – są to kanały odpowiadające za doprowadzanie ciepła. Wykonuje się je z gotowych, aluminiowych, a ponadto elastycznych rur izolowanych za pomocą wełny,
  • piec nadmuchowy – piec stanowi źródło ciepła. Współpracuje także z elementami dodatkowymi, jak nawilżacz powietrza, klimatyzator czy jonizacyjne filtry.

W systemie ogrzewania nadmuchowego, chłodne powietrze pobierane jest za pomocą czerpni. Następnie jest ono odprowadzane kanałami do nadmuchowego pieca. W piecu odbywa się podgrzewanie i filtrowanie powietrza, które rozprowadzane jest dzięki instalacji nadmuchowej do pomieszczeń. Ciągła wymiana powietrza, zostaje zapewniona przez wentylator obecny w piecu nadmuchowym, jak i przewody należące do grawitacyjnej wentylacji.

Sprawdź kominki z nadmuchem powietrza

Ogrzewanie nadmuchowe – funkcje dodatkowe

Instalację do ogrzewania powietrzem, możemy bardzo łatwo rozbudowywać. Przeprowadzenie modernizacji, będzie także możliwe w dowolnie wybranym momencie. Dostępne są niżej wymienione funkcje:

  • chłodzenie powietrza – chłodzący panel w czasie lata, działa niczym klimatyzacja. Rozprowadzane po budynku powietrze, zostaje bowiem uprzednio schłodzone,
  • nawilżanie powietrza – zamontowanie nawilżacza do powietrza na najważniejszym kanale służącym do transportu powietrza, jest w stanie zagwarantować optymalizowanie i kontrolowanie stopnia wilgoci w całości budowli,
  • jonizacyjne filtrowanie – elektrostatyczny filtr odznaczający się ujemną jonizacją, pozwala na oczyszcza od powietrza z różnych drobnoustrojów, takich jak chociażby bakterie, grzyby, kurz czy dym papierosowy. Jonizacja o charakterze ujemnym, potrafi też zneutralizować pyłki oraz innego typu alergeny, które unoszą się na co dzień w powietrzu.

Ogrzewanie nadmuchowe – zalety

  1. brak obecności grzejników tradycyjnych, które nierzadko ulegają awariom i mogą się zapowietrzać,
  2. równomierne oraz szybkie nagrzewanie wszelkich pomieszczeń znajdujących się w budynkach,
  3. opcja instalacji klimatyzacji,
  4. niewielkie koszty użytkowania,
  5. automatyczne usuwanie kurzu, alergenów czy dymu z powietrza,
  6. zoptymalizowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach,
  7. opcja łączenia systemu z kominkiem,
  8. estetyka – kratki umieszczane w podłodze czy ścianie, nie są zbytnio widoczne, nie istnieje także konieczność zainstalowania sporych grzejników oraz niepotrzebnego zajmowania wewnątrz miejsca.

Więcej dowiesz się z bloga firmwego Iwona pellets o ogrzewaniu nadmuchowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *