Zapomnij o panelach słonecznych. Okna generują teraz prąd

Jedną z wad paneli pozyskujących energię słoneczną jest to, że zajmują one dużo miejsca. Dlatego też, duże instalacje fotowoltaiczne trudno znaleźć w miastach, zwłaszcza w bliskiej odległości od biurowców. Okna słoneczne to szansa na produkcję zielonej energii elektrycznej również w centrach miast.

Okna solarne

Każdy może zobaczyć, jak wygląda system energii słonecznej. Duże czarne moduły montowane na dachu lub solidnej konstrukcji gruntowej. Jednak budowa zintegrowanej energii słonecznej (BIPV) była rozwijana przez długi czas. Koncepcja ta zakłada, że ​​urządzenia wytwarzające energię elektryczną są integralną częścią budynku. Energia elektryczna jest produkowana z okien, ogrodzeń, firan – wszystkiego, co można zrealizować za pomocą baterii słonecznych.

Naukowcy z MIT opracowali technologię, która umożliwia wytwarzanie prądu z okien. Prace naukowców doprowadziły do ​​odkrycia wszechobecnej energii, a ich produkt, okna słoneczne, stał się UE Power. Według Cnet.com ich twórcy twierdzą, że są całkowicie przezroczyste i „pierwsza w pełni akceptowalna estetycznie alternatywa dla tradycyjnych okien do wytwarzania energii”.

Okna produkujące prąd – innowacyjne rozwiązanie

Konwencjonalne panele słoneczne są zaprojektowane do wychwytywania energii z każdego fotonu, który uderza w ich powierzchnię. UE Power stosuje inne podejście. Światło widzialne przechodzi przez okna, światło niewidzialne – głównie ultrafiolet i podczerwień – służy do wytwarzania energii elektrycznej. W rezultacie powierzchnia okna wygląda jak normalny ekran i faktycznie może generować prąd.

Do tej pory firma uruchomiła 12 pilotażowych instalacji opartych na panelach słonecznych UE Power, w tym na Michigan State University oraz w swojej siedzibie w Redwood w Kalifornii. Dotychczas stosowane moduły w postaci okienek nie są duże – mają około 35 x 50 cm. Firma planuje jednak otworzyć fabrykę, w której będzie mogła budować duże moduły do ​​zastosowań komercyjnych. Kosztowałyby około 30-40 procent jak tradycyjne szkło „pasywne”.

Spółka planuje również sprzedaż okien solarnych do zastosowania w budynkach mieszkalnych. Rozpoczęto już współpracę z jednym producentem szkła w celu opracowania produktu dla tej grupy klientów.

Wydajność okien solarnych

Wydajność okien opracowanych w MIT jest wyraźnie niższa niż w przypadku konwencjonalnych modułów fotowoltaicznych. To około 20 proc. które mogą osiągnąć najlepsze panele na rynku. Urządzenia te można jednak montować w miejscach, w których stosuje się szkło.

UE Power może służyć nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej dla budynków. W przyszłości ich możliwości produkcyjne mogą być również wykorzystane do zasilania czujników montowanych w inteligentnych oknach, które mogłyby być częścią systemu inteligentnego domu. Ponadto szkło wytwarzające prąd mogłoby służyć np. do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych.

Źródło: https://www.oszomega.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *