Kosmetyki na rozstępy – zadbaj o zdrowie swojej skóry

Rozstępy są rodzajem blizn, które powstają wtedy, gdy skóra w krótkim czasie ulega znacznemu rozciągnięciu. Włókna kolagenu i elastyny osłabiają się, a w miejscu ich przerwania dochodzi do wytworzenia charakterystycznych rozstępów. Zobacz, jak z nimi walczyć i sprawdź, czy kosmetyki na rozstępy rzeczywiście działają!

Jak działają kosmetyki na rozstępy i kiedy warto ich używać?

Rozstępy najczęściej pojawiają się na lędźwiach, brzuchu, udach, pośladkach, czasem także na piersiach. Działanie kremów, balsamów, maści i olejków pomagających w walce z tymi zmianami skórnymi polega na regeneracji uszkodzonych włókien elastyny i kolagenu. Najlepiej je stosować jeszcze przed pojawieniem się śladów na skórze. 

Gdy już widzisz miejsca pęknięcia włókien, czujesz swędzenie lub dyskomfort związany ze świeżymi rozstępami w kolorze różowym lub czerwonym, jest to odpowiednia chwila na intensywne działanie. Dobrze dobrany kosmetyk nawilża i uelastycznia skórę, a także wspiera gojenie się zmian.

Jak wybrać skuteczny krem na rozstępy?

Skoncentrowane preparaty ze składnikami aktywnymi takimi jak kwas hialuronowy, wyciąg z jemioły i chlorelli to skuteczny sposób na złagodzenie świeżych zmian. Należy je aplikować w miejsce, w którym pojawiły się rozstępy. Aby lepiej się wchłaniały, przed ich zastosowaniem warto zastosować specjalny cukrowy peeling kwasowy przeznaczony do cery z nierównościami. Dobrze sprawdzają się też kosmetyki w formie maści na rozstępy lub olejku z olejem z dzikiej róży, olejem arganowym i wyciągiem z białej lilii wodnej, który doskonale nawilża i regeneruje.

Co stosować na rozstępy w ciąży?

Wiele ciężarnych doświadcza objawów skórnych związanych ze zmianami hormonalnymi oraz rozciąganiem skóry i zwiększaniem się masy ciała. Wśród nich są rozstępy w ciąży spowodowane m.in. osłabieniem włókien kolagenowych. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach i pośladkach, a także na piersiach przyszłych mam. 

Specjalne linie kosmetyków przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży i karmiących mają w swoim składzie skuteczne substancje zwiększające elastyczność skóry. Zapobiegają powstawaniu rozstępów i przygotowują skórę na intensywne rozciąganie. Pomagają też złagodzić zmiany, które już pojawiały się na powierzchni brzucha, ud i pośladków. Warto je stosować już w okresie planowania ciąży, a także do zakończenia czasu karmienia piersią lub tak długo, jak tego potrzebujesz. Przed zastosowaniem danego kosmetyku należy jednak sprawdzić, czy jest on odpowiedni dla kobiet ciężarnych, ponieważ niektóre składniki są przeciwwskazane w początkowym okresie ciąży. Na rozstępy pomaga też masaż i odpowiednia dawka ruchu.

Jak powstają rozstępy?

Aby móc skutecznie przeciwdziałać rozstępom, warto dowiedzieć się, jak powstają. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest pękanie włókien kolagenu i elastyny znajdujących się w skórze. Najczęściej pojawiają się w wyniku gwałtownego rozciągania skóry, np. w okresie intensywnego wzrostu lub szybkiego zwiększenia masy ciała – w trakcie ciąży lub na skutek nieprawidłowej przemiany materii. Początkowo rozstępy mają kolor czerwony, a z czasem bledną. W końcu przybierają formę białych nieregularnych chropowatych linii. 

Zanim pojawią się pierwsze oznaki rozstępów, zwróć uwagę na to, by odpowiednio przygotować ciało na zmiany. Pamiętaj o stosowaniu kosmetyków ujędrniających i zwiększających elastyczność skóry. Zwróć uwagę na codzienną aplikację kremów i balsamów przeciw rozstępom. Połącz to z masażem skóry, a zwiększysz swoje szanse na uniknięcie rozstępów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *