Energia i ciepło – połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła
Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła w budynkach mieszkalnych i biznesowych to coraz popularniejsze rozwiązanie. Połączenie dwóch odnawialnych źródeł energii w ramach jednej instalacji to nie tylko wyraz dbania o środowisko naturalne, ale także dbałość o ekonomię. Odpowiednio przygotowana instalacja fotowoltaiczna może pokryć całe zapotrzebowanie użytkowników na energię elektryczną. Dzięki temu pompa ciepła będzie dostarczać ciepło i podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Na czym to dokładnie polega?
Na jakiej zasadzie działa połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła?
To bardzo proste i wydajne połączenie. Instalacja fotowoltaiczna odpowiada za generowanie energii elektrycznej na skutek działania promieni słonecznych, którą można wykorzystać do pracy urządzeń elektrycznych w domu, w tym także pompy ciepła.
W Polsce największe jej zasoby generuje się w okresie letnim. Z kolei w okresie zimowym, w trakcie dnia mieszkańcy są zazwyczaj poza domem. Oznacza to, że wyprodukowana energia nie zostanie spożytkowana w sposób efektywny. Nadmiar energii można gromadzić w dedykowanym magazynie. Wszystko po to, aby skutecznie wykorzystać ją wtedy, gdy zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym rośnie – np. w porze wieczornej i nocnej, kiedy to zdecydowana większość (lub wszyscy) domowników korzysta z urządzeń i narzędzi zasilanych prądem elektrycznym (np. oglądając telewizję, surfując po sieci, zwiększając temperaturę w pomieszczeniach, czy gotując). Twoja pompa ciepła nie musi korzystać w czasie nocy z prądu pozyskanego z sieci energetycznej, może ona czerpać zasoby z magazynu energii.
Przekłada się na optymalizację eksploatacji dostępnych zasobów i obniżenie kosztów codziennego życia. Systemy fotowoltaiki i pompy ciepła można łączyć na różne sposoby. Ostatecznie Doradca Techniczno-Handlowy dostosowuje montowane elementu zestawu do typu budynku, skali jego eksploatacji i potrzeb domowników oraz gości. Właśnie dlatego warto postawić na profesjonalne wsparcie zespołu Vosti.
Fotowoltaika i pompy ciepła w jednym systemie – jakie korzyści to daje?
Fotowoltaika i pompy ciepła doskonale się uzupełniają. Warto zwrócić uwagę na szereg korzyści, które się z tym wiążą. Wykorzystanie tych odnawialnych źródeł energii przekłada się przede wszystkim na wzrost codziennego komfortu życia domowników oraz ich bezpieczeństwo energetyczne i cieplne. Ponadto wartość nieruchomości wzrasta, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla inwestorów. W przypadku podjęcia takiej decyzji już na etapie projektowania i budowy domu, unika się kosztów związanych z powstawaniem kotłowni, komina i magazynu opału, czy podłączenia gazu. Zaoszczędzone w ten sposób środki można wydatkować na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła.
Roczna eksploatacja budynku w zakresie jego ogrzewania i ogrzewania ciepłej wody maleje. Użytkownicy są bardziej niezależni i odporni na wahania na rynku surowców energetycznych, co umożliwia im m.in. montaż układów i systemów OZE (tj. fotowoltaika i pompy ciepła). Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) (Rafał Gawin) przestrzegł w lipcowym liście do ministrów o niezwykle drastycznych prognozach dotyczących cen prądu w 2023 roku. Zgodnie z przekazanymi do mediów informacjami, koszt energii elektrycznej miałby wzrosnąć o ponad 180% – co przy obecnych stawkach dla konsumentów prywatnych oznaczałoby ogromną podwyżkę rachunków eksploatacyjnych. Obecnie gospodarstwa domowe płacą średnio ok. 41 gr/kWh (taryfa G11). Przekłada się to na cenę prądu w granicach ok. 69 gr/kWh (obniżony VAT na 5 proc. i zniesiona akcyza). Dostosowując tę wartość do prognozowanych podwyżek na poziomie 180%, średnia cena prądu na rachunku może wynieść nawet 1,78 zł/kWh (VAT 23 proc. + akcyza + wzrost opłat dystrybucyjnych o 20 proc.).
Co z cenami gazu?
Sytuacja wygląda podobnie. Stały wzrost cen (który drastycznie przyspieszył w 2022 r.) przyczynia się do dużego niepokoju wśród konsumentów – szczególnie gdy coraz więcej firm (zwłaszcza w sektorze gastronomii) informuje o tak wysokich podwyżkach kosztów utrzymania działalności, że stoją one na granicy opłacalności (lub zostają zamknięte). Cena średnia gazu ziemnego w kontrakcie na 2023 r. wynosi 496 zł/MWh. Zgodnie z wartością 1kWh, koszt jednostki gazu ziemnego wzrośnie dwukrotnie! Obecnie osoby prywatne stawkę 26 gr/kWh (VAT 0 proc.). W 2023 roku 1 kWh może natomiast kosztować nawet 61 gr.
Zabezpiecz się przed wzrostem cen ogrzewania i energii elektrycznej już teraz. Skontaktuj się z zespołem Doradców Techniczno-Handlowych Vosti i zainwestuj w zestaw pompy ciepła z fotowoltaiką.
Postaw na Vosti
Szukasz sprawdzonego dostawcy w zakresie rozwiązań energetycznych z obszaru odnawialnych źródeł energii? Specjaliści Vosti zadbają o przeprowadzenie audytu technicznego i dostosowanie parametrów fotowoltaiki oraz pompy ciepła do Twoich potrzeb. Dzięki temu system będzie szyty na miarę i zadba o dostarczenie energii elektrycznej i ciepła do Twoich wnętrz. Razem z profesjonalistami z Vosti zadbasz o swoją codzienną wygodę i bezpieczeństwo.