Dlaczego warto sprawdzać stan powietrza przed wyjściem z domu?

Spędzanie czasu na wolnym powietrzu kojarzy się nam wszystkim ze zdrowiem i pozytywną dla naszego organizmu aktywnością. Rolki, jazda na rowerze czy długi spacer to doskonały sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia, a poranny jogging wydaje się być najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia. Tymczasem musimy brać pod uwagę czynnik, który jeszcze nie dawno nie przychodził nam do głowy jako pierwszy, gdy planowaliśmy aktywność na zewnątrz. Chodzi o stan i jakość powietrza. Zanieczyszczenia negatywnie wpływające na nasze samopoczucie to już niestety niemal codzienność w wielu dużych miastach. Mimo wysiłków zarówno lokalnych władz, jak i organizacji międzynarodowych, ograniczenie powstawania smogu jest bardzo trudnym zadaniem i wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Czy można sprawdzić czym oddychamy?

Jeśli jesteś zapalonym biegaczem lub planujesz weekend z dziećmi spędzony na zabawach na zewnątrz, koniecznie regularnie sprawdzaj stan jakości powietrza. Są dni, gdy naprawdę powinniśmy zrezygnować z przebywania na „świeżym” powietrzy, nie mówiąc już nawet o uprawianiu sportu. Jeśli mieszkasz w miejscu, które jest szczególnie narażone na częste zanieczyszczenia, warto zainstalować na swoim telefonie funkcjonalną aplikację Airly, która w szybki i przejrzysty sposób pomoże Ci sprawdzić stan powietrza. Wszystkie najważniejsze dane dotyczące powietrza, którym oddychamy, zebrane są w jednym miejscu, a sama aplikacja jest darmowa i łatwa w użytkowaniu. Kompleksowa i estetyczna forma przedstawiania informacji sprawia, że korzystanie z aplikacji jest komfortowe i co najważniejsze, pożyteczne.

Dlaczego powietrze ma złe parametry?

Smog powstaje z mieszaniny zanieczyszczeń, które z wielu powodów utrzymują się danym miejscu, tworząc brzydko pachnącą, żółtawą mgłę. Słowo to pochodzi od angielskich słów smoke i fog, czyli dym i mgła. Tyle, że ta mgła powstaje wskutek działań człowieka, przede wszystkim ze względu na obecność ogromnych fabryk, hut czy zakładów przetwórczych, ale także ze względu na nadmierny ruch samochodowy oraz ogrzewanie naszych domów i mieszkań. Powietrze miesza się ze spalinami i dymem z kominów, tworząc rakotwórczą chmurę, która ze względu na np. uwarunkowania przyrodnicze i ułożenie miasta w kotlinie wisi w jednym miejscu i nie jest przewiewana.

Jak unikać wdychania kiepskiego powietrza?

Smog ma bardzo zły wpływ na jakość naszego życia i naraża nas na ryzyko wielu chorób, zwłaszcza tych związanych z układem oddechowym. Gęsta sieć czujników jakości powietrza firmy Airly gwarantuje dokładną i rzetelną analizę stanu jakości powietrza. Dzięki działaniu tych urządzeń powstaje mapa jakości powietrza, ukazująca odpowiednie parametry w interesującym nas miejscu. Łatwe do instalowania sensory jakości powietrza znajdują się już w ponad 4000 miejsc na świecie, co pozwala na sprawdzenie kluczowych danych nie tylko tam, gdzie mieszkamy, ale także przed planowanym wyjazdem. Mapy online integrują wiarygodne i rzeczywiste dane o parametrach pogodowych i składnikach zanieczyszczenia, aktualizowane co 5 minut. Dzięki aplikacji dowiesz się, kiedy możesz bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz, a kiedy lepiej będzie zostać w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *