Główne błędy instalacji fotowoltaicznych

Na rynku jest wiele solidnych firm montujących panele słoneczne zgodnie z normami. Są też niestety nieuczciwi wykonawcy. Poniżej omawiamy wybrane błędy montażowe takie, które są dość łatwe do wychwycenia przez osoby nieznające dogłębnie tematu – w czasie montażu lub na gotowej instalacji fotowoltaicznej.

Położenie kabli solarnych

Tak wygląda prawidłowo wykonana gotowa konstrukcja wsporcza z okablowaniem, przed etapem montażu paneli. Kable solarne są dokładnie upięte – uniemożliwia to ocieranie się osłon przewodów pod wpływem wiatru w ciągu wielu lat oraz zapewnia dystans (izolacja przestrzenna) do powierzchni dachu.

Efekty:

  • zwiększenie bezpieczeństwa domowników
  • trwałość – po upływie okresu gwarancji instalacja nadal będzie sprawna
  • w przypadku uszkodzeń w wyniku przepięć/anomalii sieci, ta kwestia nie daje podstaw ewentualnemu rzeczoznawcy do podważania gwarancji.

Rozmieszczenie kabli solarnych może ocenić praktycznie każdy przy dobrym oświetleniu, czasem przy pomocy lornetki. Jeżeli ktoś poleca firmę, która jemu wykonała fotowoltaikę, trzeba zwrócić na to uwagę. Nieprawidłowo poprowadzone kable solarne uważa się za poważne błędy instalacji fotowoltaicznych, ponieważ związane są z bezpieczeństwem użytkowników.

Dystans modułów od krawędzi dachu

Aby normy wytrzymałościowe były spełnione, odległości do krawędzi dachu powinny wynosić kilkadziesiąt cm. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczytowej części dachu, ze względu na największą siłę wiatru (czasem wystarczy 30 cm) Zależy to też od czynników takich jak: umiejscowienie krokwi, wysokość budynku, położenie geograficzne.

Skutkiem nieustannych naprężeń nieprawidłowo umiejscowionego panela, są mikropęknięcia płytek krzemowych, co wiąże się ze znacznym pogorszeniem jego wydajności. Silny huragan może też wyrwać taki moduł z konstrukcji wsporczej. Jest jeszcze jeden powód unikania takich błędów – jeżeli panele są umiejscowione zbyt blisko rynny, to intensywne opady deszczu będą powodowały nieprawidłowe odprowadzanie wody, tzn. poza rynnę.

Nieuczciwa firma ignoruje normy, aby sprzedać klientowi większą instalację, a czasem zdeterminowany, nieświadomy nabywca “żąda” nadmiarowych paneli.

Obecność pętli indukcyjnej

Przewody solarne +/- na dachu powinny biec w miarę blisko siebie tak, żeby nie tworzyły pętli. Czy jest ona rzeczywistym zagrożeniem przy instalacjach PV? Fachowcy różnią się opiniami (tu nie rozwijamy tej kwestii) ale rzeczoznawcy i audytorzy są jednomyślni…

Pełną wersję artykułu oraz więcej zdjęć można znaleźć na stronie https://domsolar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *