Uprawa pelargonii na balkonie – sadzenie, nawożenie, podlewanie

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów na polskich balkonach. Ich żywe kolory pozwalają cieszyć się ich pięknem przez całe lato i potrafią wspaniale ozdobić nawet najmniejszy balkon. Te pochodzące z Afryki Północnej kwiaty są wbrew pozorom bardzo trwałe i łatwe w pielęgnacji.

Jak sadzić pelargonie?

Pelargonie najlepiej sadzić w balkonowych donicach lub skrzynkach. Powinniśmy unikać zwykłych domowych doniczek, ponieważ pelargonie potrzebują przestrzeni i dużej ilości ziemi. Dno donicy powinno zostać wyłożone drenażem, który pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wody i zapobiegnie zatykaniu się otworów w donicy.

Jako podłoże do uprawy pelargonii na balkonie, najlepiej sprawdzi się ziemia do pelargonii dostępna w większości marketów. Kwiaty sadzimy w odległości minimum 20 centymetrów między roślinami i wystawiamy je na balkon po wiosennych przymrozkach, kiedy temperatura na zewnątrz osiąga stabilne, dwucyfrowe liczby. Donice ustawiamy w nasłonecznionym miejscu.

Jak nawozić i pielęgnować pelargonie?

W wyjątkowo upalne dni, należy podlewać pelargonie dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Można również wykorzystać donice z systemem samo-nawadniającym. Roślin nie należy przelewać aby uniknąć gnicia korzeni. W wyjątkowo deszczowym okresie najlepiej wstawić je do osłoniętego miejsca.

Jeśli chcemy, aby roślina była zdrowa i wytwarzała nowe kwiaty, powinniśmy na bieżąco usuwać z niej zwiędnięte kwiaty i liście. To będzie stymulowało pelargonię do ciągłego wzrostu. Raz na kilka dni, najlepiej 1 raz w tygodniu, podczas podlewania, powinniśmy dodać do wody standardowy nawóz. Zapewni to dopływ substancji odżywczych i sprawi, że roślina będzie pięknie kwitła przez całe lato. Możemy także zastosować nawóz o spowolnionym uwalnianiu, wtedy cotygodniowe nawożenie nie będzie konieczne.

Pelargonia to roślina wieloletnia. Po sezonie powinniśmy przyciąć ją do wysokości ok 15 centymetrów i przechowywać w miejscu o temperaturze 5-10 st. Celsjusza. W kolejnym sezonie już w pierwszych ciepłych dniach roślina zacznie wypuszczać nowe pędy. Powinniśmy ją wtedy przesadzić i odpowiednio nawodnić, a będzie cieszyć oko bujnymi kwiatami przez kolejne lato.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *