Preparaty medycyny chińskiej – cordyceps

Niewiele osób słyszało o cordycepsie (maczużnik chiński), tymczasem jest to preparat zyskujący sobie coraz większą popularność. Wystarczy zajrzeć do zasobów Internetu, aby znaleźć mnóstwo artykułów, które traktują o tym drogocennym dla Chińczyków (i nie tylko) grzybie.

Cordyceps – podstawowe informacje w pigułce

Jak zostało wspomniane we wstępie, jest to grzyb, który rośnie na Wyżynie Tybetańskiej. Traktowany jest jako pasożyt, jako że atakuje larwy ćmy bytujące pod ziemią. Kosztuje sporo, bo 20 dolarów za kilogram, dlatego hoduje się go także w laboratorium na potrzeby przemysłowe.

Niestety w Europie nie prowadzi się badań nad tą rośliną, dlatego mało osób wie, czym jest cordyceps. Natomiast w Chinach znany jest od tysięcy lat, o czym można dowiedzieć się z tradycyjnej chińskiej medycyny. Za pomocą tego grzyba zwalczano różne dolegliwości i dostarczano do organizmu solidny zastrzyk energii. Ludzie leczyli się cordycepsem w stanach permanentnego zmęczenia i wyczerpania organizmu. Stosowano go również na problemy z nerkami, płucami i z potencją.

Jak jest dzisiaj? Na co stosuje się cordyceps?

W dzisiejszych czasach cordyceps zażywa się również w stanach zmęczenia i w celu podniesienia odporności organizmu. Tak samo jak dawniej grzyb spożywany jest w schorzeniach płuc (przy astmie i infekcjach). Jego działanie okazuje się skuteczne we wspomaganiu leczenia schorzeń dermatologicznych, np. takich jak grzybica skóry. Cordyceps wpływa również pozytywnie na jej zdrowy wygląd, opóźniając tym sposobem starzenie się naskórka. Można też znaleźć informacje na temat pozytywnego wpływu cordycepsu na wątrobę. Są też wzmianki o wspieraniu leczenia cukrzycy typu II za pomocą tej rośliny.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Fohow Oral Liquid – tym zwrotem określa się połączenie tradycyjnej medycyny chińskiej z innowacyjnymi zdobyczami nauki. To m.in. w tym preparacie wśród innych składników znajduje się cordycpes. Oprócz witamin A, B, C, E występują w nim także składniki mineralne, sterole, polisacharydy i aż 16 aminokwasów. Oprócz tej cenionej rośliny w eliksirze można znaleźć też inny grzyb – shiitake, który zawiera dużo białek, aminokwasów i witamin z grupy B.

Naukowcy zaliczają cordyceps do produktów superfood, wskazując na wszechstronność jego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *