Od czego zależą koszty instalacji fotowoltaicznej w dolnośląskim?

Rosnące zainteresowanie instalacjami OZE sprawiło, że ceny paneli fotowoltaicznych wyraźnie w ostatnich latach spadły. Dzięki temu dziś na zakup systemu fotowoltaicznego może sobie pozwolić coraz więcej inwestorów – zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Nadal natomiast jest to dość kosztowne rozwiązanie, dlatego w Internecie często można się natknąć na pytania w stylu: ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w dolnośląskim? Ceny we Wrocławiu i regionie nie odbiegają od średniej krajowej, natomiast warto przede wszystkim wiedzieć, co ma największy wpływ na koszt fotowoltaiki. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Firma montująca panele fotowoltaiczne

Renoma wykonawcy bez wątpienia ma wpływ na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej. Przy czym trzeba wyraźnie podkreślić, że decydowanie się na najtańszą firmę na rynku zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Biorąc pod uwagę, iż fachowy montaż wszystkich elementów instalacji ma fundamentalny wpływ na jej sprawność i bezawaryjność, to na pewno nie ma sensu szukać na tym polu przesadnych oszczędności.

Nie oznacza to również, że trzeba wybrać najdroższego wykonawcę na rynku. We Wrocławiu i w całym województwie dolnośląskim montaż paneli fotowoltaicznych można zlecić np. firmie Sun For You, która cieszy się bardzo dobrą opinią, działa na rynku od ponad 10 lat i ma na swoim koncie tysiące zrealizowanych inwestycji. Z pełną ofertą Sun For You można się zapoznać na stronie internetowej https://sunforyou.pl/.

Jakość zastosowanych komponentów

Wybierając panele z montażem zawsze zwracamy baczną uwagę na to, jakie komponenty zaoferowała wybrana firma. Pod tym względem poszczególni wykonawcy mocno się między sobą różnią, z czego wynikają też zupełnie odmienne kosztorysy.

Na pewno dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy zaproponowany producent paneli fotowoltaicznych znajduje się na liście Tier 1, która obejmuje największych i tym samym najbardziej godnych zaufania dostawców systemów fotowoltaicznych. Upewniamy się również, że warunki gwarancyjne nam odpowiadają, czyli np. nie wymuszają na właścicielu instalacji samodzielnego demontażu uszkodzonego modułu i odsyłania go na własny koszt do producenta (najczęściej do Chin).

Bardzo ważne jest sprawdzenie, jaki inwerter zaproponowała firma od fotowoltaiki. Falownik nieprzypadkowo jest nazywany sercem instalacji fotowoltaicznej. To on zamienia prąd stały w prąd zmienny, który następnie zasila wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Falownik potrafi też być najsłabszym ogniwem instalacji, dlatego nie ma sensu decydować się na zakup najtańszego modelu dostępnego na rynku.

Sposób montażu paneli fotowoltaicznych

Montaż fotowoltaiki ma bardzo duży wpływ na ostateczny koszt instalacji. Na wyższe wydatki muszą się przygotować inwestorzy, którzy posiadają budynek z płaskim dachem lub życzą sobie zamontowania paneli PV na gruncie. Wymaga to bowiem wykonania specjalnej konstrukcji oraz zastosowania balastu, co podnosi koszty realizacji inwestycji.

Dla fachowców znacznie mniej problematyczny jest montaż paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu. Tutaj wystarczy tylko przymocować aluminiowe elementy konstrukcyjne do więźby dachowej, zabezpieczyć miejsca przejścia okablowania i gotowe – zużywa się mniej materiału, prace postępują szybciej, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty fotowoltaiki.

Wielkość instalacji

Wielu inwestorów przed rozesłaniem zapytań ofertowych korzysta z internetowych kalkulatorów fotowoltaiki, by poznać choćby przybliżony koszt instalacji. Takie narzędzia rzeczywiście są dość przydatne, o ile jesteśmy w stanie prawidłowo określić wielkość elektrowni fotowoltaicznej. A z tym większość inwestorów ma poważny problem. Dlatego projektowanie fotowoltaiki zawsze należy powierzyć specjalistom.

Im większa moc instalacji, tym oczywiście koszt jej wykonania będzie wyższy. Nie warto natomiast na siłę zaniżać mocy, ponieważ początkowa oszczędność szybko zacznie dawać o sobie znać – instalacja nie będzie produkować tyle energii, ile rzeczywiście potrzeba, przez co okres jej zwrotu znacznie się wydłuży.

Więcej o montażu paneli fotowoltaicznych można przeczytać na stronie internetowej – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *