Owies głuchy – charakterystyka i sposoby zwalczania

Czy zboża mogą być też chwastami? Owies głuchy to najlepszy przykład na to, że tak. Występujący w Europie i Afryce chwast lubuje się szczególnie w klimacie umiarkowanym, a Polska jest dla niego ideałem do rozwoju. Czym charakteryzuje się ta roślina i w jaki sposób się jej pozbyć?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przykładach chwastów takich jak owies głuchy i sprawdzić metody zwalczania tej rośliny, odwiedź stronę Syngenta.pl. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące uprawy zbóż.

Czym charakteryzuje się owies głuchy?

Choć owies głuchy to chwast, klasyfikowany jest jako zboże. Występuje w zbożach ozimych i jarych, będąc przy tym bardzo uciążliwym. Dojrzewa wcześniej niż właściwe uprawy i zaczyna je obsypywać, stąd jest jeszcze bardziej destrukcyjny dla zboża zasianego. Ma duże możliwości krzewienia się i „wysysa” wiele składników odżywczych z gleby, przez co nie pozwala na rozrost pszenicy czy innym tego typu gatunkom.

Co ciekawe, jest blisko spokrewniony z owsem zwyczajnym i służy do wysiewu w połączeniu ze swoim bliskim kuzynem. Ma wtedy jednak ograniczone właściwości chwaszczenia.

Jak zwalczyć owies głuchy?

Owies głuchy można zwalczyć na kilka sposobów. W gospodarstwach ekologicznych jest on po prostu wyrywany. W gospodarstwach tradycyjnych natomiast stosuje się do walki z nim preparaty zawierające pinoksaden. Warto zapobiegać powstawaniu owsa już na wczesnym etapie. Pomogą tu częste zabiegi agrotechniczne oraz umiejętność rozpoznawania chwastu. Im szybciej będziemy w stanie zobaczyć jego obecność na polach, tym bardziej skuteczny będzie proces odchwaszczenia, bez wielkich szkód dla upraw.

Kiedy najlepiej rozpoznać owies głuchy? Najlepszą porą będzie wczesny marzec i temperatura oscylująca w granicach 3-5 stopni. Ma owłosiony brzeg blaszki liścia oraz skręca w lewo. Preferuje on głównie ciężkie, wilgotne gleby i tam należy szukać jego obecności. Na rynku obecne są też preparaty, które zapobiegają rozrostowi tej rośliny w pobliżu upraw, a częsta przypadłość powinna być wskazaniem do użycia takowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *