Instalacje fotowoltaiczne on-grid i off-grid – różnice

Fotowoltaika jest procesem, w którym realizowana jest przemiana energii słonecznej w energię elektryczną, a wszystko to z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. W ostatnich latach obserwuje się bardzo dynamiczny rozwój i popularyzację paneli słonecznych. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w swoich gospodarstwach domowych.

Jak to działa?

Do realizacji procesu konieczne jest zastosowanie układu składającego się z zestawu paneli fotowoltaicznych (generatora PV), magazynu energii oraz falownika. Panele to ogniwa fotowoltaiczne, które są połączone w moduły w celu wytworzenia większej ilości energii. To w nich zachodzi proces przetworzenia energii słonecznej w prąd stały, a do ich budowy korzysta się z materiału półprzewodnikowego – najczęściej krzemu. Zadaniem falownika jest zamiana prądu powstałego w modułach na prąd przemienny o parametrach sieciowych, dzięki czemu energią pochodzącą ze słońca można zasilić sprzęty codziennego użytku. Ponadto, w przypadku jakiejkolwiek awarii falownik ulega wyłączeniu, zapewniając odpowiednie bezpieczeństwo.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Wyróżnia się dwa podstawowe typy instalacji fotowoltaicznych. Podziału dokonuje się na podstawie zależności od integracji z siecią energii elektrycznej. Są to systemy on – grid oraz off – grid, które poza możliwością przyłączenia się do ogólnej sieci różnią się także zastosowaniem. Inwestując w fotowoltaikę, należy liczyć się z tym, że podczas długich słonecznych dni zostanie wyprodukowana nadwyżka energii, którą trzeba będzie gdzieś magazynować. To konkretny system determinuje rozwiązania przechowywania energii.

Instalacja typu on – grid jest przyłączona do sieci energii elektrycznej. Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek nadwyżek energii, można ją magazynować w zakładzie energetycznym z możliwością późniejszego wykorzystania. W skład instalacji wchodzą: inwertor prądu stałego na prąd przemienny, licznik energii oraz zabezpieczenia. W przypadku, gdy system fotowoltaiczny nie działa na bieżąco, nadprogramową, wcześniej wyprodukowaną energię można odebrać w 80%. Jeżeli w zakładzie energetycznym dojdzie do awarii, wiąże się to z przerwą w dostawie prądu. Systemy on – grid są znacznie częściej wykorzystywane pomimo braku niezależności.

Instalacje typu off – grid, potocznie nazywane „systemem wyspowym” stanowią samodzielny system energetyczny – nie są podłączone do sieci. Aby usprawnić pracę modułów, są one wyposażone w akumulatory oraz regulatory ładowania. W tym przypadku, to akumulatory mają za zadanie pełnić funkcję magazynu, co sprawia, że system ten jest w pełni autonomiczny i niezależny oraz gwarantuje użytkownikom dowolność w wykorzystywaniu nagromadzonej energii.

Który system wybrać? Wady i zalety

Mając już podstawowe informacje o poszczególnych systemach, warto zadać sobie pytanie, który z tych dwóch będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Decydujące przy wyborze będzie to, w jaki sposób wykorzystywana będzie produkowana energia oraz koszty instalacji. Największą zaletą systemu on – grid jest możliwość sprzedaży nadwyżek prądu do sieci. Na wybór tego systemu powinny także zdecydować się osoby liczące się z kosztami. Użytkownicy, którzy cenią sobie niezależność, powinni wybrać system off – grid, ponieważ w przypadku instalacji podłączonej do ogólnej sieci możliwe będą przerwy w dostawie prądu, które wynikają np. z awarii. System instalacji fotowoltaicznej on – grid swoje zastosowanie znajduje m.in. w przypadku domowych elektrowni słonecznych, gdzie energia wykorzystywana jest na bieżąco. Jest to bardziej opłacalne, ponieważ w ostatecznym rozrachunku system autonomiczny może się okazać znacznie droższy od instalacji on – grid, zakładając nawet, że posiadają te same parametry. W sytuacji kiedy zamierzamy korzystać z energii okresowo, bądź znajdujemy się w miejscu, w którym utrudnione jest podłączenie się do sieci, warto zastanowić się nad instalacją wyspową, która zapewni nam niezależność. System off – grid wykorzystywany jest przede wszystkim w domkach letniskowych. Jego wysokie koszty wynikają z bardziej złożonej budowy instalacji. W jej skład wchodzą m.in. akumulatory.

Szczegółowy opis poszczególnych rozwiązań i zastosowanie można także znaleźć na stronie https://eko360.pl/instalacja-fotowoltaiczna-on-grid-czy-off-grid-ktora-wybrac/. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, można zauważyć, że zarówno pierwszy, jak i drugi system instalacji fotowoltaicznej posiada wady i zalety. Podjęcie odpowiedniej decyzji jest uzależnione od indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

Zdjęcie: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *