Czym wyróżniają się wysokiej klasy panele fotowoltaiczne?

Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości panele fotowoltaiczne. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wiele firm i klientów indywidualnych ma duży problem, aby wybrać najlepsze produkty. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę wyróżniają się najlepsze panele słoneczne.

Tolerancja mocy ma znaczenie

Zdecydowana większość paneli fotowoltaicznych testowanych jest w idealnych warunkach STC. Niestety w prawdziwym życiu warunki takie rzadko kiedy występują. Na szczęście większość producentów podaje informacje o mocy na oferowanych panelach biorąc pod uwagę właśnie nieidealne warunki, które są bliższe rzeczywistości.

Tolerancja mocy informuje nas, jak w rzeczywistości moc generowana przez ogniwa może się zmienić, gdy warunki znacząco się poprawią. Przykładowa wartość „+5Wp” informuje nas, że panele fotowoltaiczne o mocy 270Wp będą w stanie wygenerować nawet 275Wp. Nie warto kupować paneli z ujemną tolerancją mocy. Wynika to oczywiście z tego, że ich nominalne osiągi są przeważnie zawyżone.


Wysoka odporność termiczna

Dobre panele fotowoltaiczne od renomowanego producenta poradzą sobie nawet w dość trudnych warunkach pogodowych. Dzięki zaawansowanym technologiom, nowoczesne ogniwa powinny bez problemu pracować w temperaturze od -40°C do nawet +85°C. Pamiętać należy jednak o tym, że wbrew powszechnej opinii panele fotowoltaiczne nie przepadają za bardzo wysokimi temperaturami (30-40°C). Panele wygenerują znacznie więcej energii przy temperaturze 10-20°C.

Aby wybrać najlepsze panele warto zwrócić uwagę na tzw. wskaźnik temperaturowy Pmax. W dużej mierze to właśnie on określa procentowy spadek poszczególnych paneli na jeden stopień temperatury. Jak łatwo się domyślić, im niższy wskaźnik Pmax, tym lepiej.


Profesjonalny montaż

Wybranie nowych paneli fotowoltaicznych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby w 100% skorzystać z ich olbrzymiego potencjału należy zadbać także o montaż. Samodzielny montaż paneli nie jest dobrym pomysłem, dlatego też warto zlecić to zadanie odpowiednim fachowcom. Nie można zapominać również o tym, że samodzielny montaż zazwyczaj wiąże się z automatyczną utratą gwarancji.

Dzięki pomocy doświadczonych monterów, znacząco ograniczy się ryzyko uszkodzenia nowych paneli. Na szczęście większość renomowanych firm oferuje swoim klientom darmowy montaż przy zakupie nowych paneli. Dobrym pomysłem jest również ubezpieczenie nowej instalacji fotowoltaicznej zwłaszcza, że nie należy ona do najtańszych wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *