Fotowoltaika – jak to działa i kiedy się sprawdza?

Coraz większe zanieczyszczenie powietrza, ale i wyższe rachunki za prąd, skłaniają do poszukania tańszego i przede wszystkim odnawialnego źródła energii. Takie rozwiązanie znajdziemy w panelach fotowoltaicznych. Jaki drzemie w nich potencjał? Jak działają?

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, inaczej nazywane systemem PV działają w bardzo prosty sposób. Ogniwa fotowoltaiczne, które tworzą panele, zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Panele składają się z ogniw krzemowych fotowoltaicznych, które możemy podzielić na monokrystaliczne lub polikrystaliczne elementy półprzewodnikowe. Te drugie są tańsze, ale mają również słabszą moc
i niższą sprawność. Umiejscowione są one w specjalnej ramie i zabezpieczone cienką siatką oraz szybszą z hartowanego szkła, która odporna jest na warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr, gradobicie, śnieg). Prąd pozyskiwany ze słońca jest całkowicie darmowy dla inwestora.

Gdzie można zainstalować fotowoltaikę?

System PV można zainstalować na dachu budynku lub na gruncie, obok zabudowań. Panele najlepiej sprawdzą się na spadzistych dachach, ale nie ma przeciwwskazań, by zainstalować je na powierzchniach płaskich. Warto zaznaczyć, że fotowoltaika powinna być ustawiona w orientacji południowej. To gwarancja ich największej efektywności.

Konstrukcja paneli i ich mocowanie jest na tyle silne, że nie zostaną one uszkodzone pod wpływem warunków atmosferycznych. Podobnie wygląda instalacja paneli przy gruncie. Należy jednak zaznaczyć, że tornada czy huragany są w stanie zniszczyć instalację z racji posiadania niszczycielskiej siły.

Kiedy działają panele PV?

Panele fotowoltaiczne działają od zmierzchu do świtu, bez względu na porę roku. W pochmurne dni panele wykorzystują promienie rozproszone, co sprawia, że wyprodukują tylko mniej energii.
W takich sytuacjach pogodowych najlepiej sprawdzą się panele cienkowarstwowe, a najgorzej – polikrystaliczne.

Z jakich elementów składa się system PV?

Składa się on z modułów PV, które są połączone szeregowo lub równolegle. Ponadto zawierają inwerter, czyli urządzenie, które zmienia prąd stały w zmienny (zasilają w ten sposób urządzenia gospodarstwa domowego) i w razie awarii odłącza system. Do tego doliczyć należy elementy montażowe: rama, na której zamocowane są panele, okablowanie, licznik energii.

Wybierając firmę, która zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych, warto sprawdzić, jakie moduły ma do zaoferowania. Firma iSun montuje moduły PV z czołówki rankingu TIER czyli LONGI SOLAR
od 375W do 450W. Panele te są odporne na temperaturę w ponad 90%, a także zostały wyróżnione w 2020 roku przez instytut PVEL.

Jakie obecnie są dostępne systemy, w których pracuje fotowoltaika?

W ofertach handlowych znajdują się dwa systemy. Pierwszy to off-grid, który jest układem zamkniętym, z akumulatorami. Energia przekazywana jest do niego lub bezpośrednio do urządzeń elektrycznych. Drugi system to on-grid, który nie posiada akumulatorów i jest otwarty. W nim nadwyżka, która zostanie wyprodukowana, zostaje odprowadzona do sieci elektroenergetycznej.

Fotowoltaika stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych źródeł, dzięki którym pozyskujemy energię elektryczną. Ich instalacja pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale również pomoże w walce
o ochronę środowiska. Chcąc zamontować panele PV, postaw na współpracę z fachowcami, którymi posiadają niezbędną wiedzę w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *