kverneland 6 okladnice

Jakie odkładnice do pługa?

Odkładnica odpowiedzialna jest za odwrócenie i rozdrobnienie skiby odciętej przez lemiesz. Sprawia to, że jest ona jednym z kluczowych elementów pługa, gdyż jakość tej czynności jest niezwykle ważna dla zwalczania chwastów, mineralizacji resztek pożniwnych, a także dla poprawy struktury gleby i jej napowietrzenia. Więc jakie odkładnice do pługa wybrać by orka przynosiła oczekiwane rezultaty?

Właściwa odkładnica – dobrze zaorane pole

Od doboru odkładnicy zależy jakość orki. Wynika to z roli opisanej we wstępie, a także ewentualnych utrudnień przy kolejnych pracach polowych. Zatem przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. W sprzedaży znajdziemy wiele typów odkładnic, a ich cechą wyróżniająca jest kształt. Powinien być on dobrany do warunków glebowych, w jakich przyjdzie nam pracować i do rezultatów jakie planujemy osiągnąć. Dobre efekty orki zależą od technicznych umiejętności operatora, sposobu ustawienia pługa i właśnie dobrania odkładnicy do typu gleby. Zobaczmy wiec, co mamy do wyboru.

Typy odkładnic do pługa

Aby wiedzieć jakie odkładnice do pługa wybrać, przyjrzyjmy się ich najczęściej stosowanym rodzajom. Na gleby ciężkie, na których kluczowe jest dobre kruszenie gleby, a mniej wagi przywiązujemy do obrócenia skiby, polecana jest odkładnica cylindryczna. Natomiast jeśli chcemy połączyć kruszenie i dobre odwracanie, a gospodarujemy na ziemiach lekkich i średnich, sięgnijmy po odkładnię cylindroidalną. Z kolei na cięższych ziemiach uzyskamy takie efekty dzięki odkładnicy półśrubowej. Jest ona także bardzo skuteczna w przeorywaniu resztek pożniwnych. Do kruszenia zbitej, ciężkiej ziemi doskonale nadają się odkładnice ażurowe. Dodatkową ich zaletą jest niska waga, co znacząco wpływa na ograniczenie spalania i zapotrzebowanie na udźwig. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie na pola z dużą ilością resztek pożniwnych, na przykład po kukurydzy, gdyż będą one zapychały odkładnice. Odkładnica romboidalna pozwala uzyskać podobny efekt orki jak cylindryczna, ale dzięki zmodyfikowanej konstrukcji, możemy jej użyć na ciężkich glebach. Odkładnica śrubowa przeznaczona jest do przeorywania użytków zielonych.

Jakie odkładnice do pługa wybrać?

Poza wyborem kształtu odkładnicy należy dobrze przemyśleć jakiemu producentowi zaufamy. W chwili dokonywania zakupu nie jesteśmy bowiem w stanie sprawdzić trwałości produktu, czy sposobu wytworzenia tych elementów. Jakość odkładnic zależy od procesów, jakim została poddana stal na etapie produkcji, dlatego najlepiej sięgnąć po oryginalne produkty uznanych marek. Dzięki zaawansowanym technologiom obróbki cieplnej, jakimi dysponują liderzy branży, możliwe jest jednoczesne uzyskanie najwyższej trwałości i niskiej wagi odkładnicy. Zmniejszona masa pługa pozwala na ograniczenie zużycia paliwa, a to owocuje długoterminowymi oszczędnościami. Finalnie będzie to rozwiązanie bardziej opłacalne niż zastosowanie tańszego, ale ciężkiego zamiennika.

Sprawdź pozostałe części zamienne do pługa na stronie https://www.aldomarket.pl/pol_m_Czesci-maszyn-rolniczych_Plug-233.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *