Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych jest doceniane przez ekologów. W związku z tym, że nasza świadomość ekologiczna rośnie, wielu z nas zastanawia się, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać do swojego domu jednorodzinnego. Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zbiorników na wodę deszczową. Dowiecie się między innymi, jakie są typy oraz pojemności zbiorników, a także do czego możecie wykorzystać deszczówkę.
Po co zbiornik na deszczówkę?
Moda na ekologiczne rozwiązania weszła do naszego kraju już jakiś czas temu. Jednak posiadanie przy domu zbiornika na wodę deszczową to nie tylko zachowanie proekologiczne. Taki zbiornik jest bowiem także źródłem dużych oszczędności. Wodę w nim zebraną możemy wykorzystać do podlewania roślin ogrodowych i domowych również. Ponadto umyjemy nią wszystkie przydomowe nawierzchnie, a także wykorzystamy do domowych urządzeń sanitarnych. Robiły tak już nasze babcie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i nasze pokolenie wykorzystywało deszczówkę. Woda pitna w niedługim czasie stanie się bowiem towarem deficytowym. Starajmy się więc ją oszczędzać dla przyszłych pokoleń.
Musimy jednak pamiętać, że woda zebrana w zbiorniku na deszczówkę nie nadaje się do spożycia, ani do mycia warzyw czy owoców. Mogą znajdować się w niej różne mikrobiologiczne zanieczyszczenia z gleby niesione wiatrem, które po spożyciu stanowią zagrożenie zdrowia, a nawet życia dla ludzi i zwierząt.
Zbiornik na deszczówkę – jaka pojemność będzie optymalna?
Zbiorniki na deszczówkę występują w wielu rozmiarach. To, jaki zbiornik wybierzemy do swojego gospodarstwa domowego, zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Kupując zbiornik na deszczówkę, weźmy więc przede wszystkim pod uwagę wielkość naszego ogrodu oraz ilość nasadzeń. Jeśli w naszym przydomowym ogródku nie mamy zbyt wielu roślin i kwiatów, które wymagają regularnego podlewania, zaopatrzmy się w zbiornik na deszczówkę 1000l. Taka pojemność w zupełności wystarczy na podlanie kilku roślin ogrodowych, a także zadbanie o porządek wokół budynku.
Jednak w przypadku, gdy w naszym ogrodzie posiadamy liczne kwiaty i rośliny, to powinniśmy się zdecydować na większą pojemność. Może to być na przykład zbiornik na deszczówkę 3000l lub większy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zajmuje on sporo miejsca.
Rodzaje zbiorników na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę, bez względu na rodzaj, wykonane są z wysokogatunkowych materiałów nieprzepuszczających światła oraz chroniących znajdującą się w nich wodę przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ma to na celu uniemożliwić rozwój glonów przy długotrwałym przechowywaniu wody.
Wśród zbiorników na wodę deszczową możemy wyróżnić dwa główne rodzaje. Należą do nich:
- zbiorniki na deszczówkę naziemne,
- zbiorniki na deszczówkę podziemne.
Naziemny zbiornik na deszczówkę – charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje, naziemny zbiornik na wodę deszczową umieszczony jest na ziemi. Na takie rozwiązanie możemy zdecydować się, gdy nie narzekamy na brak miejsca w budynku. Naziemny zbiornik na deszczówkę, średnio ma bowiem szerokość nieprzekraczającą 80 cm. Musimy jednak pamiętać, że temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się taki zbiornik naziemny, nie może spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Jeśli tak się stanie, woda w zbiorniku zamarznie, a on sam może ulec zniszczeniu.
Podziemny zbiornik na wodę deszczową – o czym warto wiedzieć?
Taki pojemnik na wodę deszczową jest umieszczany pod ziemią, jednak nie głębiej niż 50 cm pod powierzchnią. Ten wymóg chroni podziemny zbiornik na deszczówkę przed nadmiernym naciskiem. Zbiorniki te są zdecydowanie większe od ich naziemnych odpowiedników. Ich pojemności zaczynają się od 2000 l, a kończą nawet na 10 000 l. Oczywiście cena zbiorników na deszczówkę, zarówno podziemnych, jak i naziemnych, uzależniona jest właśnie od ich pojemności.