Fotowoltaika zimą – wydajność instalacji – czy to się opłaca?

Oczywiście, że tak! Wielu Polaków jest błędnie przekonanych o tym, że instalacja fotowoltaiczna może działać poprawnie tylko w miesiącach letnich, natomiast w zimie staje się nieopłacalna. Nic bardziej mylnego – odpowiednio dopasowane i zamontowane panele PV to nie kolektory słoneczne, a więc nie są całkowicie zależne od temperatury docierającej do nas od Słońca. Istnieje również sposób, który pozwala zupełnie zapomnieć o zmartwieniach związanych z niewystarczającą ilością prądu. O tym w dalszej części artykułu.

Fotowoltaika zimą – czy to ma sens?

Odpowiadamy jeszcze raz z pełnym przekonaniem: tak, tak i jeszcze raz tak! Instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną również zimą! Panele PV działają wtedy, gdy jest jasno, a to nie ma związku z temperaturą powietrza. Faktem jest jednak, że w miesiącach zimowych fotowoltaika produkuje nieco mniej energii ze względu na ograniczoną ilość docierających do Ziemi promieni słonecznych. Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie musieć płacić za prąd?

Fotowoltaika – zbyt mało prądu zimą – co zrobić?

To proste! Wystarczy odebrać nadwyżkę prądu, którą instalacja PV wyprodukowała latem, z pobliskiej elektrowni. Jeśli jesteśmy nadal podłączeni do sieci energetycznej, nic nas to nie kosztuje. Dzięki temu, że w czerwcu, lipcu i sierpniu pogoda była bardzo sprzyjająca, wielu ludzi posiada nadwyżki prądu wynikające właśnie z bardzo silnej ekspozycji promieni słonecznych. Jej suma może być tak duża, że zapas energetyczny starczy nam na całą zimę. Uprzedzamy wątpliwości: nie wynika to z błędów pomiarowych firmy – jest to całkowicie normalna sytuacja, której nie należy się obawiać.

Fotowoltaika kontra niskie temperatury

Część osób zastanawiających się nad montażem instalacji fotowoltaicznej obawia się, że zbyt niska temperatura obniży ich wydajność. Nic podobnego! Co więcej, to zbyt wysokie temperatury mogą niekorzystnie wpływać na ich funkcjonowanie. W iSun używamy tylko sprawdzonych rodzajów paneli PV, które sprawdzą się w każdych warunkach, niemniej jednak w przypadku innych modeli należy mieć to na uwadze. Najnowsze rozwiązania technologiczne związane z branżą fotowoltaiczną umożliwiają bezstratne działanie paneli nawet przy temperaturach sięgających -40 stopni Celsjusza. To ogromny sukces!

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Nie jest to koniecznie, a nawet może spowodować mechaniczne uszkodzenia lub wypadki. Należy się od tego powstrzymać. Z roku na rok zimy w Polsce są łagodniejsze, większe spadki śniegu zdarzają się coraz rzadziej i bardzo szybko się roztapiają, dlatego też nie ma ryzyka, że zostaniemy bez prądu i stracimy zgromadzone oszczędności. To, czy śnieg zalega na panelach, należy od sposobu ich montażu, samej powierzchni paneli oraz wspomnianych warunków pogodowych. W iSun standardowo panele fotowoltaiczne montujemy pod kątem 30-45 stopni (w zależności od specyfiki danego budynku czy terenu), co sprawia, że śnieg może gładko osuwać się bez niczyjej pomocy. Jest to rozwiązanie sprawdzone i bardzo komfortowe dla użytkowników tych instalacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w montażu paneli fotowoltaicznych, zapraszamy Cię na naszą stronę internetową. Z iSun osiągniesz wymarzone efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *