Fotowoltaika – jak zacząć? [porady, wskazówki]

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Nie ma się co dziwić – jest to najprostszy, a jednocześnie najbardziej efektywny sposób na ochronę środowiska naturalnego, mogący przynieść duże oszczędności dla konsumenta. W Polsce nastąpił boom instalacji fotowoltaicznych – jak przygotować się do ich założenia oraz jak sprawdzić, czy będą Ci się opłacać podpowiadają eksperci z iSun.

Aby sprawdzić, czy instalacja paneli fotowoltaicznych będzie dobrym pomysłem, należy wykonać kilka prostych czynności, które pomogą nam zmierzyć ich opłacalność. Warto to zrobić, nawet jeśli jesteśmy już zdecydowani do posiadania ogniw PV na swoim dachu – dzięki temu upewnimy się, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

PO PIERWSZE: SPRAWDŹ RACHUNKI ZA PRĄD

Zestaw rachunków za zużycie energii elektrycznej z okresu jednego roku pomoże Ci oszacować wielkość zużycia prądu w Twoim domu bądź innej nieruchomości. Jest to również informacja niezbędna przyszłym monterom, którzy będą instalować panele na Twoim dachu. Kiedy dokonasz ich analizy, możesz skorzystać z jednego z kalkulatorów wyceny, który pomoże Ci określić, jakiej mocy paneli będziesz potrzebował, aby zdobyć samodzielność energetyczną.

PO DRUGIE: ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE MIEJSCE NA PANELE SŁONECZNE

Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne nie muszą znajdować się na dachu domu. Można położyć je również na niezagospodarowanym fragmencie działki lub na powierzchni innego budynku znajdującego się w pobliżu, pełniącego np. funkcje gospodarcze. Zwróć uwagę również na ich orientację – najlepszym pomysłem będzie zamontowanie ogniw PV od strony południowej, jednak nie jest wymagane.

PO TRZECIE: SPRAWDŹ SWÓJ WYBÓR

Jeżeli już wybrałeś miejsce na montaż paneli, sprawdź, czy nie jest zbyt mocno zacienione – obserwuj je przez kilka dni z rzędu. Być może dostęp Słońca jest mocno ograniczony przez bujne drzewa? Bądź inny, wyższy budynek zasłania dokładnie ten fragment przestrzeni, na którym chciałeś mieć panele? Warto to sprawdzić.

PO CZWARTE: OKREŚL SWÓJ BUDŻET

Panele fotowoltaiczne niektórym ludziom kojarzą się z ogromnym wydatkiem – nie do końca tak to wygląda. Jest to jednorazowa inwestycja, która zwróci się nam w przeciągu kilku-kilkunastu lat. Wiele instytucji, w tym państwowe, związane z branżą OZE oferuje obecnie dofinansowanie na montaż paneli słonecznych. Ma to wpłynąć pozytywnie na zmianę struktury zużycia energii elektrycznej w naszym kraju. Niektóre firmy pomogą Ci uzyskać taką dotację bez niepotrzebnego zaprzątania Ci głowy formalnościami.

PO PIĄTE: WYBIERZ FIRMĘ WYKONAWCZĄ

Przy wyborze firmy oferującej montaż paneli PV kieruj się:

  • ich doświadczeniem na rynku
  • szybkością montażu
  • możliwością skorzystania z darmowego audytu
  • możliwie jak najniższym kosztem całkowitym instalacji paneli
  • posiadaniem Biura Obsługi Klienta, do którego można się zgłosić nawet po zakończonym procesie montażu

Dzięki tym wskazówkom uda Ci się wybrać najlepszych fachowców. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *