Panele fotowoltaiczne – cena, dofinansowanie, opłacalność

Czysta energia

Coraz bardziej popularne stają się panele fotowoltaiczne. Są to umieszczane na dachach domów „płyty” różnej wielkości, które potrafią zamienić wiązkę światła słonecznego na energie/prąd, wykorzystywany w domu. Mogą one też być zastosowane na ziemne.
Energia słońca należy do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), czyli jest naturalna i bezpieczna dla środowiska naturalnego, nie powoduje zniszczeń w naturze. Takim prądem, wytworzonym w panelu fotowoltaicznym, można zasilać wszystkie urządzenia w domu. Ważne jest też to, wbrew przekonaniu jakiejś grupy osób, panele nie wytwarzaj tylko prądu kiedy świeci słońce, pochłaniają one nawet niewielki wiązki światła, dlatego mogą być zabezpieczeniem energetycznym na cały rok. 

Koszty energii słonecznej

Ceny paneli fotowoltaicznych są wysokie. Szacują się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy, i jest to niewątpliwie wysoki wydatek, a nawet zbyt wysoki dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Zależne są one od głównie od wielkości, mogą też być małe różnice, w zależności od regionu Polski, w jakim się mieszka.  Ze względu na przepisy Unijne, oraz krajowe, dbałość o środowisko i różne programy środowiskowe, powstają różne programy, z którym można dostać dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaniki. Takie dofinansowania są w różnych kwotach, w zależy to od różnych czynników, ale mogą sięgać od kilku do nawet 70-80 procent potrzebnej sumy. Zależą one też od gminy czy województwa, w którym się mieszka – te rejony gdzie jest najwięcej smogu, a parametry od nośnie jakości powietrza są znacznie przekroczone, są szczególnie uwzględniane przy kolejnych projektach wiązanych z panelami fotowoltaicznymi, tym samym ochroną środowiska i jakością życia. 

Dlaczego panele fotowoltaiczne się opłacają

Pomimo dofinansowania, koszty nadal mogą wydawać się duże, jednak w rzeczywistości, jeśli przeliczy się kwoty co miesięcznych wydatków na prąd, szybko można oszacować, że z czasem panel zwróci się, jeśli chodzi o koszty, a z czasem przyniesie oszczędności. 
Decyzja o instalacji fotowoltaniki musi być przemyślana, ale na pewno montaż przyniesie wiele korzyści, zarówno finansowych dla gospodarstwa domowego, ale również dla naturalnego środowiska. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *