Montaż fotowoltaiki Kujawsko-Pomorskie
Kiedy wszystko wokół drożeje, a rachunki za prąd stale rosną, to czas by poszukać możliwości skutecznego oszczędzenia. Rozsądne zużywanie energii elektrycznej, wymiana żarówek na energooszczędne, oraz usamodzielnienie energetyczne. Jeżeli chcesz zacząć efektownie oszczędzać na rachunkach za prąd, zamontuj na swoim dachu panele fotowoltaiczne.
Czym jest zielona energia?
Odnawialne źródła energii już od dłuższego czasu cieszą się dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą korzyści, jakie ze sobą niosą. Energia elektryczna pochodząca z natury, daje niewyczerpane możliwości, które jednocześnie są bezpieczne dla środowiska. Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które Polacy coraz chętniej wybierają. Choć do niedawna istniało przeświadczenie, że klimat w naszym kraju nie sprzyja wytwarzaniu energii ze słońca. Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie usamodzielnić energetycznie gospodarstwo domowe. Kluczem do sukcesu jest znalezienie firmy, która w profesjonalny sposób obliczy rzeczywiste zużycie prądu i dobierze idealne dla nas rozwiązanie.
Od decyzji do realizacji
Moment podjęcia decyzji o montażu na swoim dachu paneli PV, jest początkiem drogi do zupełnie nowego komfortu życia. Na samym początku znajdźmy zaufaną firmę zajmującą się projektowaniem i montażem fotowoltaiki. Specjalista do stworzenia projektu będzie potrzebował rachunków za prąd z elektrowni przynajmniej z jednego roku. Ważne będą również informacje o powierzchni dachu, kącie i kierunku nachylenia. Wówczas doradca będzie mógł obliczyć nasze zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym koszt całej inwestycji. Jeżeli nie chcesz czekać na raport z firmy fotowoltaicznej, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów, dzięki którym samodzielnie oszacujesz potrzebne środki na realizację własnej mini elektrowni słonecznej.
Nie wszyscy wiedzą, że chcąc obniżyć koszt inwestycji, możemy skorzystać z programu dofinansowującego „Mój prąd”. Wystarczy zamontować panele słoneczne, przyłączyć instalację do swojego operatora energetycznego i podpisać z nim umowę dwustronną. Wypełniony wniosek wysyłamy drogą elektroniczną. Suma dofinansowania może sięgać nawet połowy kosztów całej inwestycji (maksymalnie 5000 zł).
Jak to działa?
Działanie instalacji fotowoltaicznej wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Promienie słoneczne padają na panele, które zbudowane są z ogniw krzemowych. To właśnie w nich zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Energia ze słońca przeformowywana jest w prąd stały. Następnie dzięki urządzeniu zwanym falownikiem jest on zamieniany na prąd przemienny, który trafia do naszych gniazdek. Energia jest produkowana nieustannie, nawet w pochmurne dni. Specjaliści szacują, że ilość wytwarzanego prądu w dzień pochmurny zmniejsza się jedynie o 10% w porównaniu z dniem słonecznym.
Choć w okresie jesienno- zimowym dni w pełni słonecznych jest niewiele, nie musimy martwić się, że będziemy odczuwać to w postaci mniejszej ilości prądu w gniazdkach. Wówczas korzystamy z energii pochodzącej od naszego operatora. Zużyty prąd z elektrowni będziemy mogli odliczyć od nadwyżki prądu wyprodukowanego latem. Dzięki temu zachowany ciągłość energetyczną, a rachunki będą minimalne. Zwrot kosztów całej inwestycji zwraca się w przeciągu 7/8 lat. Już w pierwszym roku korzystania z paneli możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na rachunkach za prąd. Prowadzisz własną firmę, masz gospodarstwo rolne, a może po prostu mieszkasz w domu jednorodzinnym i pragniesz zmian, które przyniosą nieocenione korzyści? Zainwestuj w OZE i ciesz się własną energią elektryczną.