Masz w domu pchły? Pozbądź się ich!

Pchły mogą być prawdziwym utrapieniem zarówno dla czworonogów, jak i dla ich właścicieli. Z tego względu, że rozmnażają się niezwykle szybko, ich całkowite wytępienie z mieszkania jest procesem wymagającym cierpliwości i zaangażowania. Jak pozbyć się tych pasożytów z domu na dobre?

Przede wszystkim: zadbaj o zwierzaka

Właściciel zastanawiający się nad tym, jak pozbyć się pcheł z domu, powinien pamiętać o tym, że krokiem pierwszym w zwalczaniu tego typu inwazji jest zadbanie o stan zaatakowanego czworonoga. Należy zastosować kurację przeciwpchelną nie tylko względem nosiciela tych pasożytów – jeśli posiadamy większą liczbę psów lub kotów, musimy odpchlić wszystkie zwierzęta zgodnie z założeniem, że skoro pchły posiada jeden pupil, to jest spora szansa, że posiadają je również pozostałe. Kurację należy powtarzać przez okres kilku tygodni – nawet do dwóch miesięcy – aby mieć całkowitą pewność, że problem został wyeliminowany.

Zadbanie o legowisko oraz zabawki

Kolejnym krokiem jest pranie wszystkich zabawek oraz legowisk, w których potencjalnie mogą znajdować pchły w domu. Pamiętajmy, że gorąca woda jest zabójcza dla larw. Z tego powodu warto wykonać pranie w jak najwyższej temperaturze. Przez dwa miesiące warto przeprowadzać tego typu generalne pranie raz w tygodniu celem zyskania pewności, że w mieszkaniu nie istnieje już żadne źródło pasożytów. Należy także zwrócić uwagę na to, aby wyprać pościel w łóżku, o ile pupil śpi w nim razem z nami.

Wielkie sprzątanie mieszkania

Aby pozbyć się siedliska pcheł, musimy solidnie wysprzątać wszystkie kryjówki w naszym mieszkaniu. Odkurzyć należy podłogi, dywany oraz dywaniki, a także wszelkie fotele i kanapy. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym wymienianiu worka w odkurzaczu – jego długotrwałe przechowywanie może zakończyć się kolejną inwazją pcheł w niedługim czasie. Mieszkanie trzeba odkurzać co dwa-trzy dni przez okres dwóch miesięcy. Pchły mogą kryć się nie tylko w oczywistych miejscach – z tego względu należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu wnętrza samochodu oraz mebli, wokół których nasz czworonóg często przebywa. Jeśli właściciel podróżuje razem ze swoim pupilem samochodem, koniecznie trzeba odpowiednio zabezpieczyć fotele np. narzutą, która może być regularnie prana. Po wysprzątaniu wszystkich zakamarków warto spryskać mieszkanie odpowiednim sprayem na pchły (przyjaznym dla czworonogów), który zabezpieczy dom przed dalszą eskalacją problemu. Tak przeprowadzona procedura zapewnia prawidłowe odpchlenie czworonogów oraz mieszkania.

Bibliografia dostępna jest pod adresem: