Co to jest biokominek i ile kosztuje? Co trzeba wiedzieć?

  Biokominek to kominek opalany żelowym lub płynnym paliwem, którego bazą jest alkohol etylowy. Paliwo powstałe na bazie alkoholu spala się nie wytwarzając przy tym zapachu ani dymu. Spalanie w biokominku nie pozostawia po sobie popiołu w odróżnieniu od innych kominków. Co więcej biokominki nie wymagają zastosowania instalacji kominowej – tym samym ciepło wytworzone podczas procesu spalania nie wydostaje się na zewnątrz z komina tylko pozostaje w pomieszczeniu i je ogrzewa. Istnieje wiele rodzajów biokominków w zależności od paliwa użytego do procesu spalania.

Biokominki – cechy charakterystyczne

  Biokominki żelowe opalane są wkładkami zawierającymi pasek żelowy, a biokominki na paliwo płynne zaopatrzone są w palenisko które uzupełnia się biopaliwem. Biokominki ze względu na brak konieczności montażu instalacji kominowej, mogą być w łatwy sposób przenoszone z miejsca na miejsce co jest szczególnym udogodnieniem przy częstych przeprowadzkach. Biorąc pod uwagę formę użytkowania można rozróżnić pięć typów biokominków: wolnostojące, do zabudowy, naścienne, meble z ogniem oraz zewnętrzne. Materiał użyty do produkcji biokominków to wytrzymała stal, która pokrywana jest farbami czy też lakierami odpornymi na wysokie temperatury i ewentualne urazy mechaniczne. Biokominiki składają się również z takich części składowych jak: kamień, szkło, beton, czy płyta MDF. Cechą charakterystycznego tego typu kominka jest brak wytwarzania jakichkolwiek zapachów. Natomiast należy pamiętać o regularnym wietrzeniu wnętrza biokominka.

Z czego składa się biokominek?

  Obudowa powinna być stabilna i wytrzymała, tak aby zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas spalania. Podkładki chronią przed zarysowaniem powierzchni, na której umiejscowiony będzie biokominek. Biopalenisko wykonane jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej, a także może być wyposażone w zasuwę regulującą wielkość powstałych płomieni. Palenisko może być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Otwarte nie posiada we wnętrzu żadnego materiału, który absorobowałby bioetanol – w przeciwieństwie do zamkniętego. Ceny biokominków zaczynają się już od 200 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *