W których krajach buduje się najwięcej farm wiatrowych?

W poszczególnych regionach świata, energetyka wiatrowa rozwija się w dość zróżnicowanym tempie. Największy rozwój branży występuje w Azji, przede wszystkim w Chinach. Z uwagi na wzrost deficytów budżetowych w najważniejszych dla sektora państwach, mniej farm wiatrowych powstaje w Europie i Ameryce Północnej. Obiekty tego typu znaleźć można również w Polsce.

Farmy wiatrowe w Azji i USA

W pierwszej połowie 2010 roku, w Chinach wybudowano 7,9 GW nowych elektrowni wiatrowych. Całkowity potencjał wiatrowej energetyki tego kraju sięgał wówczas 26 GW. Obecnie chińskie władze utrzymują wysokie tempo wzrostu, przez co mają szanse osiągnąć swoje docelowe wartości GW nawet w przeciągu kilku lat. W Chinach znajduje się też największa na świecie farma wiatrowa, która posiada moc całkowitą 7 900 MW oraz 7 00 turbin. Drugie miejsce na azjatyckim rynku energii wiatrowej zajmuje Azja, która również zwiększa swój potencjał wzrostu. Z uwagi na dużą awaryjność, serwis turbin wiatrowych musi być tam przeprowadzany stosunkowo często. USA ma ogromny potencjał rynku energetyki wiatrowej, jednak wciąż powstaje tam dość niewiele sprawnie funkcjonujących farm. Wynika to z wysokich kosztów utrzymania, zmiennych warunków pogodowych oraz sporej awaryjności, przez co wiele obiektów pozostaje praktycznie nieużywanych. Na amerykańskich farmach również regularnie przeprowadzany jest serwis łopat turbin wiatrowych.

Farmy wiatrowe w Europie

W Europie energetyka wiatrowa przez długi czas rozwijała się bardzo powoli, ze względu na problemy fiskalne największych gospodarek krajowych. W większości tych państw budowa oraz serwis elektrowni wiatrowych są w dużej mierze finansowane przez fundusze z Unii Europejskiej, w czym znaczącą rolę odgrywa Europejski Bank Inwestycyjny. Najmocniejszy i najlepiej rozwijający się rynek energii wiatrowej w Europie posiadają Niemcy, za którymi znajdują się Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Brazylia oraz Włochy. Największa lądowa farma wiatrowa na starym kontynencie znajduje się jednak w Rumunii, a jej całkowita moc wynosi 600 MW. Do największych w Europie farm wiatrowych należy również ta zlokalizowana w Szkocji, która posiada moc całkowitą 539 MW. W obiektach tych regularnie przeprowadzane są inspekcje przekładni w turbinach.

Farmy wiatrowe w Polsce

Do największych w Polsce farm wiatrowych należy farma Margonin o mocy 120 MW, a także farma Banie o mocy 106 MW, farma Korsze o mocy 90 MW, farma Lotnisko o mocy 94,5 MW oraz farma Karścino-Mołtowo o mocy 90 MW. W kraju nie brakuje też mniejszych farm, które są dość mocno narażone na awarie. Jedyne profesjonalny technik serwisu turbin wiatrowych jest w stanie uporać się z usterkami, które stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania takich obiektów. Kompleksową ofertę w tym zakresie posiada firma Teton, której specjalizacją jest alpinistyka przemysłowa – https://www.teton.pl/serwis-turbin-wiatrowych. Jej pracownicy wykorzystują sprawdzone techniki alpinistyczne oraz dostęp linowy, aby realizować skomplikowane prace na dużej wysokości. Doświadczony serwisant turbin wiatrowych jest w stanie szybko, sprawnie i bezpiecznie wyeliminować ich awarie i uszkodzenia.

Morskie farmy wiatrowe w Polsce i Europie

W przypadku morskich farm wiatrowych, największym w Europie obiektem tego typu jest Atlas Wind Farm o mocy 630 MW na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii. Drugą pod względem wielkości farmą morską pozostaje natomiast Gemini Wind Farm o mocy 600 MW, usytuowana na wodach terytorialnych Holandii. Inspekcje elektrowni wiatrowych na morzu są znacznie bardziej skomplikowane, dlatego wymagają zachowania szczególnej ostrożności oraz zastosowania specjalistycznego wyposażenia. Mimo braku morskich farm wiatrowych w Polsce, ich potencjał jest dostrzegany przez inwestorów oraz administrację państwową. Planowane są zaawansowane prace rozwojowe, jednak najprawdopodobniej ich realizacja potrwa przynajmniej do 2040 roku. Udział źródeł wiatrowych w Polsce nieustannie jednak wzrasta. Najwięcej tego typu instalacji znajduje się w województwie zachodniopomorskim, pomorskim oraz wielkopolskim. Stosunkowo mało farm wiatrowych powstaje natomiast w województwie lubelskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *