Uprawa lawendy w ogrodzie i w doniczce – odmiany, pielęgnacja, podlewanie

Lawenda zyskuje coraz większą popularność nad Wisłą. Obok pięknego, relaksującego zapachu, ma wiele pozytywnych cech. Odstrasza owady, np. komary i przyciąga pszczoły. Ta aromatyczna, miododajna roślina kojarzona ze słoneczną Prowansją ma wiele odmian. Występuje w najpopularniejszym, fioletowym odcieniu oraz rzadziej spotykanym-białym. Uprawa lawendy możliwa jest w domu oraz w ogrodzie. W Polsce, np. na Mazurach, znajdują się lawendowe pola, czyli specjalistyczne uprawy lawendy. Drobne kępki mogą z czasem rozrastać się do wysokości metra i tworzyć krzaki o grubych, zdrewniałych łodygach. Odpowiednia pielęgnacja pomoże nadać uprawie lawendy wyjątkowy charakter.

Odmiany lawendy doniczkowej i ogrodowej

We Francji najczęściej spotykaną odmianą lawendy jest roślina o kwiatach połączonych z delikatnymi listkami. Lawenda francuska rożni się od lawendy wąskolistnej, zwanej lekarską. Ten właśnie gatunek służy do pozyskiwania cennego olejku eterycznego. Wyciąg z lawendy działa odprężająco ale też odstrasza owady, np. komary. Jeszcze inny gatunek tej pachnącej rośliny to lawenda szypułkowa. Jest także lawenda wielodzielna. Bez względu na rodzaj, uprawa lawendy rządzi się stałymi prawami. To roślina lubiąca słońce, odporna na lekkie przymrozki.

Pielęgnacja lawendy i podlewanie 

Uprawa lawendy nie jest trudna. Znając podstawowe zasady pielęgnacji, można cieszyć się pachnącym krzewem przez wiele lat. Lawenda pozyskiwana jest z nasion lub poprzez rozkrzewienie. Rozmnażanie krzewów jest najbardziej skomplikowana czynnością, gdyż z lawendy nie pobiera się szczepek. Najlepiej zatem kupić krzew w sklepie ogrodniczym i przesadzić w docelowe miejsce w ogrodzie. Już po roku uprawa lawendy zwiększy swoja objętość, gdyż roślinę charakteryzuje dynamiczny wzrost. Po okresie kwitnienia warto przyciąć wysokie łodygi z kwiatostanami. W uprawie ogrodowej lawenda nie wymaga podlewania. Jeśli doniczki z pachnącymi kwiatami znajdują się w domu lub na balkonie, to trzeba 1-2 razy w tygodniu delikatnie ja podlać. Lawenda nie lubi wilgotnej ziemi. Woli podłoże lekkie i przepuszczalne.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *