Tajniki ekoturystyki ujawnione!

W piątek 12 października w Łodzi w przestrzeni konferencyjnej Międzynarodowych Targów Łódzkich odbyła się konferencja „Polska, naturalnie! – ekoturystyka jako naturalnie udany wypoczynek”. Wydarzenie w ramach Tagów beECO przyciągnęło rzesze osób zainteresowanych ekologicznym trybem życia. Projekt Polska naturalnie! opowiadał, edukował i zachęcał gości targów do poznania tajników ekoturystyki.

Na to wydarzenie udało nam się zaprosić osoby, które na co dzień pracują w branży ekoturystycznej i starają się ją rozwijać. Na początek Koordynator projektu „Polska, naturalnie!” – Pan Maciej Kronenberg – zaprezentował wyniki raportu eksperckiego na temat stanu ekoturystyki w Polsce na rok 2012. Po teoretycznym wstępnie przyszła kolej na trochę praktyki. Małgorzata i Krzysztof Górscy, właściciele Certyfikowanego Gospodarstwa Ekoturystycznego „Na Karczaku”, przybliżyli gościom konferencji zwyczaje panujące w ich gospodarstwie. Starali się odpowiedzieć na trudne pytanie – co jest jeszcze agro, a co już ekoturystyką. Powiedzieli jakie rozwiązania ekologiczne stosują w swoim domu i oczywiście serdecznie zapraszali do zwiedzania okolic Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Fundację Partnerstwo dla Środowiska reprezentowała Pani Iga Starowiejska, która opowiadała o certyfikacji ekoturystycznej – szczególnie o Certyfikacie Czystej Turystyki przyznawanej hotelom, hostelom, pensjonatom i domom gościnnym, które wdrażają rozwiązania przyjazne dla środowiska. O innym systemie certyfikacji Społecznego Instytutu Ekologicznego opowiadał z kolei Pan Tomasz Włoszczowski. Jego wystąpienie dotyczyło istniejącej Sieci Ekoturystycznej – Między Bugiem a Narwią.

Rok 2012 to Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Z tej okazji na naszą konferencję zaprosiliśmy również Panią Małgorzatę Peretiatkowicz oraz Panią Teresę Ogrodowicz. Pani Małgorzata opowiadała o turystyce osób niepełnosprawnych – jakie bariery takie osoby spotykają, co można zrobić, żeby turystyka była dostępna dla wszystkich – także, tych, z ograniczaną sprawnością fizyczną. Pani Teresa Ogrodowicz reprezentowała Uniwersytet 3-go Wieku w Pabianicach. Opowiadała o tym, że senior też może być aktywny, a turystyka nie kryje przed nim żadnych tajemnic. Pani Teresa skupiła się na jednym z elementów ekoturystyki – lokalności. Podkreślała, jak bardzo niedoceniane jest woj. łódzkie z jego wspaniałą tradycją i zabytkami. Pan Marek Skrzypczyński, który pracował z osobami starszymi podkreślał, że seniorzy to idealni partnerzy do podróżowania. Są ciekawi świata, mają dużą wiedzę i energię do odkrywania nowych miejsc.

Na koniec konferencji odbyła się dyskusja z zaproszonymi prelegentami na temat możliwości rozwoju ekoturystyki w Polsce. Konferencja dała możliwość wymiany poglądów i doświadczenia w branży ekoturystycznej. Mamy nadzieję, że nasza konferencja to nie ostatnie spotkanie z ekoturystyką w ramach Targów beECO.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z konferencji:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.