Polska naturalnie! w woj. podlaskim

Polska naturalnie! w województwie podlaskim

W miniony weekend, w Ośrodku Wsparcia „Lipniak” pod Suwałkami, odbyła się pierwsza regionalna konferencja i szkolenia w projekcie „Polska naturalnie! – rozwój, integracja i promocja produktów i rozwiązań ekoturystycznych w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim”, realizowanym przez Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi. Wydarzenie to objął swym patronatem Starosta Suwalski, Pan Szczepan Ołdakowski. Weekendowa sesja w Lipniaku zapoczątkowała ogólnopolskie działania Instytutu na rzecz promocji ekoturystyki wśród kadr turystycznych i turystów w całym kraju.

Lipniak – miejsce warte uwagi

Warto wspomnieć też o miejscu, w którym odbywała się konferencja i szkolenia „Polski naturalnie!” – Ośrodku Wsparcia „Lipniak”. Malownicze położenie, wspaniała obsługa i kuchnia oraz komfortowe wyposażenie to nie jedyne jego zalety. Największą z nich jest misja „Lipniaka”; ośrodek jest jedyną na terenie powiatu instytucją, która łączy cele komercyjne z terapeutycznymi. Pozwala ona osobom przebywającym w ośrodku na podjęcie pracy i powrót do życia społecznego i zawodowego. Jest to  jedna z najbardziej reprezentatywnych i udanych realizacji przedsiębiorstwa społecznego na terenie kraju.

Konferencja i szkolenia

Nieprzypadkowo cykl konferencji i szkoleń rozpoczął się w województwie podlaskim. Słynie ono ze swoich walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych oraz z przysłowiowej gościnności. To właśnie one czynią z tego województwa wizytówkę potencjału, drzemiącego w polskich zasobach ekoturystycznych. O ekoturystyce mówi się coraz więcej; polega ona na odpowiedzialnym czerpaniu z posiadanych zasobów turystycznych, o podróżowaniu i aranżowaniu podróży z poszanowaniem dla specyfiki lokalnej, dla dziedzictwa, tradycji, przyrody. Podczas konferencji i szkoleń zagadnienia te przybliżali eksperci z Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), ze Społecznego Instytutu Ekologicznego oraz Małgorzata i Krzysztof Górscy z gospodarstwa ekoturystycznego „Na Karczaku”. Wszyscy prowadzący są praktykami ekoturystyki, prowadzącymi swoje gospodarstwa. Ponadto, Społeczny Instytut Ekologiczny przyznaje Polski Certyfikat Ekoturystyczny, najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny w swojej klasie w kraju.

Podczas konferencji nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszego w tym roku Certyfikatu Małgorzacie i Krzysztofowi Górskim, którzy po kilkumiesięcznym staraniu z radością odebrali to wyróżnienie z rąk Prezesa Społecznego Instytutu Ekologicznego.

Najbliższa konferencja odbędzie się w województwie podkarpackim w dniach 27-29.07.2012 r. Chętnych do zgłoszenia się zapraszamy do kontaktu z organizatorką, Natalią Kryczką, pod numerem 519 300 633 lub mailem: natalia.kryczka@inspro.org.pl. Projekt „Polska, naturalnie! – rozwój, integracja i promocja produktów i rozwiązań ekoturystycznych w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z konferencji i szkolenia:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.