Historia

Dzieje Polski na przestrzeni ponad tysiąca lat istnienia, pełne są różnorodnych, nieraz zaskakujących wydarzeń. Kiedy w 965 r. książę Mieszko Pierwszy jednoczył słowiańskie plemiona, nikt jeszcze nie marzył ani o kilkusetletniej unii z Litwinami (1569), ani granicy na Morzu Czarnym, ani tym bardziej o kraju, w którym jedną trzecią mieszkańców stanowią Ukraińcy i Tatarzy.

Rejony pogranicza przypominają nam tamte czasy. Na Szlaku Łosia i Niedźwiedzia liczne drewniane świątynie prawosławne przywodzą na myśl wiarę i kulturę dawnych mieszkańców wschodu Polski. Na Szlaku Żubra i Łosia zaskoczyć może obecność tatarskich jurt lub muzułmańskiego cmentarza i meczetu.

Od 1989 roku Polska jest wolnym i demokratycznym krajem, od 2004 roku członkiem Unii Europejskiej, a od 2007 roku członkiem strefy Schengen. Choć historia nadal toczy się swoim torem – od czasów słowiańskich plemion po demokratyczne państwo wolne od komunistycznych rządów – niejednokrotnie można mieć wrażenie, że w niektórych miejscach czas się zatrzymał…

Właśnie takie miejsca i niezwykłe historie zamieszkujących je ludzi najbardziej nas fascynują. Właśnie nimi chcemy się z Państwem podzielić!

Możliwość komentowania jest wyłączona.