Kuchnia

KuchniaW genach zapisaną mamy skłonność do biesiadowania. Podczas przyjęć stół powinien się uginać, a goście nie mogą opuścić przyjęcia głodni. O polskiej kuchni można powiedzieć wiele dobrego – jest smaczna, różnorodna, bogata, ale bywa też ciężkostrawna. Tradycyjna bazuje przede wszystkim na tradycyjnych zbożach, roślinach strączkowych, ziemniakach, kapuście i czerwonym mięsie. Popularne są gęste, sycące zupy, różnego rodzaju kluski, mięsa wędzone oraz ciasta.

Warto podkreślić, że Polska należy wciąż do tych nielicznych krajów, gdzie kupowane u rolnika warzywa i owoce uprawiane są często w sposób ekologiczny, daleki od masowej produkcji, zachwycając swym prawdziwym, świeżym smakiem. Należy też wspomnieć, że w wielu regionach kultywuje się nadal przyrządzanie tradycyjnych staropolskich specjałów i lokalnych produktów według oryginalnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Nie bez znaczenia pozostaje też historia – w polskiej kuchni przeplatają się smaki z Węgier, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi i kuchni żydowskiej.

Na Szlaku Łosia będziecie mogli skosztować przepysznych potraw z kuchni polskiej i litewskiej. Godne polecenia są szczególnie słodkie sękacze, kartacze, kindziuk czy, charakterystyczna dla regionu, babka ziemniaczana.

Na Szlaku Żubra będziecie mieli okazję poznać smaki kuchni polskiej i tatarskiej.

W górach do lokalnej tradycji należy własnoręczne wytwarzanie serów (zwłaszcza wędzonych), a często także domowych win, nalewek i bimbru.

Z Białowieży, krainy żubrów, pochodzi sztandarowa polska wódka z źdźbłem trawy z puszczy – Żubrówka. Bieszczady oferują przyjezdnym śliwowicę – bardzo mocną (ok. 70%) wódkę na śliwkach oraz dzięgielówkę aromatyzowaną m.in. arcydzięgielem, a także inne trunki z dodatkiem ziół i owoców (śliwki, wiśnie). Osobnym rozdziałem są polskie piwa regionalne, cieszące się dużym powodzeniem wśród birofilów – są wśród nich piwa owocowe (by wymienić tylko niektóre – żurawinowe, jagodowe, śliwkowe), pszeniczne, orkiszowe, z palonym, bądź wędzonym słodem – bogactwo oferty naprawdę oszałamia. Należy jednak uważać na wypijaną ilość – zwykle zawartość alkoholu jest w nich nie niższa niż 5%!

Możliwość komentowania jest wyłączona.