Koszt paneli słonecznych na dom – ile wynosi?

Moduły fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów instalacji PV. To właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej. Jednocześnie stanowią najdroższy element systemu. Koszt paneli słonecznych na dom zależy od kilku istotnych czynników, m.in. mocy, liczby czy jakości wykorzystanych urządzeń.

Koszt paneli słonecznych na dom – co na niego wpływa?

Z reguły cena pojedynczego modułu fotowoltaicznego waha się od kilkuset do nawet 2 000 zł (np. przy liczbie 10 paneli to koszt od kilku do 20 tys. zł). Tak duża rozpiętość wynika z różnych czynników, do których zaliczamy m.in. moc, typ czy technologię wykonania modułów.

Koszt paneli słonecznych a ich moc i typ

Według zasady ogólnej, im więcej Wat ma panel, tym będzie droższy – i rzeczywiście zależność tę można zaobserwować w przypadku tego samego rodzaju modułów. Ale w grę wchodzi jeszcze kolejny czynnik, czyli typ paneli (a ściślej rzecz ujmując, forma ogniw wykorzystanych do wykonania danego modelu). Moduły PV można podzielić dzięki temu na trzy główne kategorie:

  • monokrystaliczne – które odznaczają się najlepszą wydajnością, wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Te zalety to w znacznej mierze to zasługa ogniw, wykonanych z pojedynczych kryształów krzemu. Tak dobre parametry skutkują jednak tym, że koszt takich paneli słonecznych na dom jest jednym z wyższych w porównaniu z pozostałymi rodzajami;
  • polikrystaliczne – które zapewniają dobry stosunek wydajności w porównaniu do ceny. Choć nie są tak sprawne jak panele monokrystaliczne, charakteryzuje je na ogół niższa cena. Chętnie wykorzystywane w instalacjach na terenie naszego kraju, choć systematycznie wypierane przez wariant monokrystaliczny;
  • cienkowarstwowe amorficzne – wykonane z krzemu w postaci niekrystalicznej (tak jak np. monitory LCD). Jest to jednocześnie najtańszy rodzaj modułów, który jednocześnie charakteryzuje elastyczność i duża wytrzymałość na wysokie temperatury. Trzeba jednak pamiętać o stosunkowo niskiej sprawności, która z biegiem lat ulega obniżeniu. Obecnie wykorzystywane raczej rzadko.

Oprócz wcześniej wspomnianych typów modułów, na koszt paneli słonecznych na dom mają też wpływ dodatkowe kwestie, czyli np. specyfikacja technologiczna.

Nowoczesne technologie a koszt paneli słonecznych na dom

Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie modułów fotowoltaicznych dla domowych instalacji są dodatkowe cechy i parametry wynikające z wykorzystania nowoczesnych technologii. Wahania cen zauważymy w przypadku m.in.:

  • modułów z ogniwach połówkowych – dzięki takiej konstrukcji możliwe staje się ograniczenie negatywnych skutków związanych z czasowym lub permanentnym, częściowym zacienieniem, co ma wpływ na produkcję energii;
  • paneli PERC – ich ogniwa posiadają tzw. pasywację emitera. Skutkuje to większą sprawnością wieczorem, rano czy przy stosunkowo dużym zachmurzeniu;
  • modułów bifacjalnych (dwustronnych) – generujących energię po obu stronach urządzenia. Są one spotykane stosunkowo rzadko, ze względu na trudność w odpowiednim rozplanowaniu instalacji (wymagana duża przestrzeń, konstrukcja do zainstalowania tylko na gruncie lub dachu płaskim).

Oczywiście panele fotowoltaiczne to nie wszystko. Do wartości całej inwestycji dochodzą także inne elementy systemu (inwertery, okablowanie) oraz koszt ich montażu. Jak wynika z danych przedstawionych przez ekspertów na https://www.rp.pl/Energetyka/210529714-Ile-kosztuje-zamontowanie-paneli-fotowoltaicznych-Sprawdzilismy.html koszt paneli słonecznych (całkowity) sięga obecnie ok. 26.000 zł brutto.

Zakup zaawansowanych technicznie produktów nie zawsze oznacza pożądane rezultaty, prawidłową pracę instalacji i satysfakcjonującą produkcję energii. Jeśli dane panele słoneczne na dom zostaną dopasowane nieprawidłowo, to pomimo robiącej wrażenie specyfikacji (która swoje kosztuje), efekt może być niezadowalający. Tak jak w przypadku każdego dobra materialnego, konsumenci niekiedy dużo płacą za znaną markę czy wymyśloną renomę konkretnych modeli. Warto więc zaufać profesjonalnym instalatorom, którzy dopasują dany rodzaj, moc i inne cechy paneli słonecznych na dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *