Kiedy i jak nawozić rośliny w ogrodzie? Co warto wiedzieć?

Rośliny uprawiane w ogrodzie wymagają właściwej pielęgnacji i dostarczania im odpowiednich składników pokarmowych. W tym celu stosuje się nawożenie. Wykorzystuje się je w przypadku wieloletnich gatunków, krzewów i drzew. Nawożenia nie wymagają jedynie jednoroczne rośliny, u których ta czynność może spowodować wybujały rozrost łodyg. Co jeszcze trzeba wiedzieć o nawożeniu?

Kiedy nawozić?

Najbardziej istotnym okresem nawożenia jest wiosna i wczesne lato. Wtedy to rośliny rozpoczynają wzrost po okresie zimowym i wymagają odżywienia. Nawozy stosuje się do połowy lipca. Po tym czasie rośliny sztukują się do jesieni i zimy, tak więc nie powinno się w tym okresie pobudzać ich wzrostu.

Wiosną stosuje się nawozy mineralne i kompost. Wczesnym latem zaleca się spryskiwanie nawozami, które rozpuszczone są w wodzie. Należy pamiętać o tym, aby zaprzestać nawożenia drzew i krzewów późnym latem.

Jesień natomiast stanowi odpowiedni czas na stosowanie preparatów jak nawozy organiczne, nawozy molibdenowe i wapnowanie ziemi. W tym okresie nie stosuje się nawozów wieloskładnikowych, ponieważ podczas zimy zostaną wypłukane. Wapnowanie stosuje się w miarę potrzeby co kilka lat, po uprzednim sprawdzeniu odczynu gleby.

Między wapnowaniem a nawożeniem organicznym należy odczekać ok. 23 tygodni, ponieważ taka mieszanka powoduje reakcje chemiczne i wystąpienie związków nieprzyswajalnych przez rośliny. Wapno należy równomiernie rozsypać w ogrodzie i zmieszać z ziemią.

Czym nawozić?

Wybór produktów służących do nawożenia jest niezwykle duży. Warto stosować asortyment sprawdzonego producenta jak nawozy Adob. Wybór odpowiedniej partii zależy przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania. Tego typu produkty posiadają zróżnicowany skład, formę, sposób stosowania oraz pochodzenie. Ważny jest więc wybór preparatu dostosowanego do potrzeb konkretnej uprawy.

Prawidłowe nawożenie

Aby prawidłowo nawozić rośliny i wspomóc ich rozwój, należy przestrzegać trzech zasad:

  • równomierne rozłożenie,
  • właściwa dawka,
  • unikanie kontaktu z liśćmi.

Ważne jest, aby przed zastosowaniem nawozów dokładnie zapoznać się ze wskazówkami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Dawkowanie preparatów, jak nawozy siarkowe zwykle określana jest w konkretnym przedziale. Zazwyczaj większe ilości preparatu stosuje się w glebach bogatych w próchnice, gliniastych, a mniejsze dawki na piaszczystych.

Jakich błędów przy nawożeniu należy unikać?

W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim ilość. Można pokusić się o stwierdzenie, że lepiej nie nawozić w ogóle niż za dużo. Zbyt wysokie stężenie nawozu może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w systemie korzennym. Przedobrzenie może skutkować również spaleniem i obumarciem rośliny. Nadmiar nawozu może skutkować również problemami w przyszłości ze względu na przesolenie ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *