Rady dla podróżujących

10 zasad odpowiedzialnego podróżowania (również po Polsce)

1. Unikaj zatłoczonych miejsc lub odwiedzaj je po sezonie. Im więcej ludzi, tym bardziej zachwiana zostaje naturalna równowaga lokalnego ekosystemu.

2. Naucz się kilku zwrotów w lokalnym języku i używaj ich: Zaufaj nam, to bezcenne zobaczyć uśmiech na twarzy swojego gospodarza, po wypowiedzeniu słów: “Dziękuję bardzo” [jen-koo-yeh bar-tzo].

3. W rezerwatach podążaj wyznaczonymi szlakami. Nasze szlaki prowadzą przez wiele miejsc znajdujących się na terenie rezerwatów przyrody – uszanuj naturalne środowisko, nie płosz zwierząt, nie niszcz roślin – pozostań na ścieżce.

4. Nie popieraj nielegalnych praktyk. Nie strasz i nie karm dzikich zwierząt. Nigdy nie kupuj rękodzieła i produktów zrobionych ze zwierząt znajdujących się pod ochroną lub zagrożonych wyginięciem. Nie chcesz stwarzać popytu na nielegalne produkty, prawda?

5. Nie śmieć. Plastikowe i szklane butelki, torby, niedopałki – ich miejsce jest w śmietniku. W rezerwatach przyrody powinieneś zawsze zabrać swoje odpadki ze sobą. Niedopałek lub kawałek szkła mogą zaprószyć pożar, foliówka – zadławić zwierzę.

6. Kupuj lokalnie. Zwróć uwagę na twoje codzienne wybory w czasie podróży: zakwaterowanie, lokalny transport publiczny, restauracje, sklepy etc. Postaraj się, by jak najwięcej Twoich zakupów służyło regionowi, który odwiedzasz.

7. Wykaż się empatią. Wykaż się wyczuciem, kiedy i gdzie robisz zdjęcia lub nagrywasz film. Zawsze mile widziane jest wcześniej zapytać fotografowane osoby o zgodę.

8. Szanuj prywatność i przyzwyczajenia lokalnych mieszkańców. Polacy są bardzo gościnni, bądź więc świadom, że odmowa w przypadku pewnych drobnych gestów, świadczących o dobrej woli (proponowanie jedzenia, napojów, etc.) może być postrzegana jako wyraz niechęci z Twojej strony. Nie wchodź gospodyni do kuchni, chyba, że sama Cię zaprosi.

9. Dobierz ubranie do okazji. W Polsce nie powinieneś oczekiwać jakichś specjalnych zasad co do ubioru, miej jednak na uwadze, że w miejscach kultu – kościołach, meczetach i cerkwiach – krótka spódniczka czy nagie ramiona są źle widziane. Mężczyźni powinni zdjąć przed wejściem do kościoła nakrycie głowy. Kobiety zaś powinny przykryć włosy, np. chustą,
w cerkwi i meczecie.

10. Zadawaj pytania. Im więcej zainteresowania i zaciekawienia przejawiasz, tym szybciej zrozumiesz, jak fascynujące może być otoczenie wokół Ciebie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.