O nas

Instytut Spraw Obywatelskich jest niezależną od partii i grup interesu organizacją pożytku publicznego, think-thankiem. W chwili obecnej realizuje 10 programów, w ramach takich zagadnień jak: zrównoważony transport, GMO, ochrona środowiska, nieodpłatna praca domowa, prawa pracownicze i obywatelskie, demokracja lokalna, biznes społeczny. Prowadzimy kampanie zarówno na poziomie lokalnym, jak i narodowym. Po szczegóły zapraszamy na naszą stronę internetową – w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Zysk z projektu Polska Naturalnie przekazywany jest w całości na działalność Instytutu – umożliwia nam bardziej efektywną pracę na rzecz dobra wspólnego.

Przewodnicy

Agnieszka Górczyńska
Agnieszka Górczyńska
podróżniczka i przewodniczka

Pchana przez życie niewyczerpaną ciekawością, po ukończeniu językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i uzyskaniu tytułu magistra z tłumaczeń z języka niemieckiego, zaczęła podróżować po Europie, a potem dalej, do Ameryki Łacińskiej. Pracowała jako nauczycielka, tłumaczka, handlowiec oraz przewodniczka wycieczek po Ameryce Łacińskiej.

Była koodrynatorką projektu Ecotourism in Poland w 2007 roku. Pracę na rzecz różnorodnych ekologicznych i społecznych kampanii rozpoczęła już w liceum i kontynuuje ją do dziś.

Agnieszka mówi po: polsku, angielsku, niemiecku i hiszpańsku.

Maciej Kronenberg

Maciej Kronenberg
przewodnik, naukowiec, specjalista ds. ochrony środowiska

Tym, co daje Maciejowi szczególną satysfakcję jest wyjaśnianie cudzoziemcom kompleksowości Polski – jej krajobrazu, historii i kultury. Zawodowo zajmuje się tym od 2003 r. – wtedy uzyskał licencję przewodnika turystycznego oraz przewodnika wypraw.
Od około 10 lat Maciej wspiera aktywnie inicjatywy ekologiczne, zwłaszcza te związane z równoważonym rozwojem i turystyką. Obecnie stoi na czele stowarzyszenia, w którym próbuje łączyć naukowe osiągnięcia z praktycznym zastosowaniem, zwłaszcza w obszarze rozwoju turystyki polskiej wsi. W 2005 r. Maciej uzyskał tytuł magistra na kierunku geografia turystyki oraz zarządzanie hotelarstwem, pięć lat później doktoryzował się w obszarze nauk o Ziemi – jego praca doktorska opierała się na analizie pochodzenia przemysłowego Łodzi.

Maciej mówi po: polsku, angielsku, rosyjsku.

Bartosz Malinowski
Bartosz Malinowski
podróżnik, przewodnik górski, patriota

Zafascynowany Azją poszukiwacz sprzeczności, zakrzywionego czasu, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Przez życie wędruje nieprzetartymi szlakami. Chociaż na własnych nogach czuje się najlepiej, wędrował na wielbłądach, koniach, słoniach i innych wierzchowcach. Wiele tysięcy kilometrów przemierzył rowerem, jadąc m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował Long Walk Plus Expedition – wyprawę śladami Witolda Glińskiego, z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy, na różne sposoby przemierzył 8 tys. km, nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Koordynator festiwalu MediaTravel, przewodnik Grupy Wyprawowej Chate.pl oraz SKPB Łódź. Lubi niszowe kino, książki oraz słuchać głośno muzyki i skakać pod sceną. Jego największym wrogiem jest jego własny laptop.

Bartosz mówi po: polsku, angielsku i rosyjsku.

Zespół

Magdalena Piekunko – osoba do kontaktu

Absolwentka Turystyki i Rekreacji na UŁ. Lubi poznawać nowych ludzi, ich kulturę, jak i nowe miejsca w czasie podróży z plecakiem. Wielbicielka Tatr. Łodzianka zafascynowana historią i wielokulturowością swojego miasta. Żyje zgodnie z zasadą: Rób, co kochasz i kochaj to, co robisz. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze i szaleństw na koncertach.

Justyna Golitz
Justyna Golitz

Miłośnicza dalekich wędrówek górskich, kinomanka uwielbiająca w szczególności filmy Quentina Tarantino oraz Tima Burtona, marząca o zdobyciu Kilimanjaro i wyprawie do Indii. Łodzianka. Z wykształcenia inż. Ochrony Środowiska. Jej motto życiowe to: „Aby wejść na K2, najpierw trzeba wyjść z domu”; stara się wcielać je w życie każdego dnia.
W działalność organizacji pozarządowych zaangażowana od 1998 roku – jako harcerka, a potem instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego. Obecnie koordynuje w Instytut Spraw Obywatelskich projekt Polska Naturalnie, pracuje przy kampanii dotyczącej zrównoważonego transportu – Tiry na tory, a także próbuje swoich sił jako szkoleniowiec w projekcie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej. Autorka Szlaku Żubra.

Justyna mówi po: polsku, angielsku.

Natalia Kryczka
Natalia Kryczka

Z Instytut Spraw Obywatelskich związana od niedawna, bo okazało się, że idealnie pasuje do projektu Polska Naturalnie – lubi podróżować po Polsce, a szczególnie ciągnie ją na wschód i południe. Dlatego jest odpowiedzialna za szlak Niedźwiedzia.
Z wykształcenia socjolog. Na co dzień (dla zachowania równowagi) pracuje w międzynarodowej korporacji.

Natalia mówi po: polsku, angielsku, rosyjsku.

Jan Wropus
Jan Worpus-Budziejewski
Grafik, fotograf, autor identyfikacji wizualnej.

Urodzony w 1980 r., absolwent Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2005 r.), kończący obecnie studia licencjackie w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Praktykował jako asystent kuratora w Leica Gallery w Pradze. W roku 2007 zaczął pracować jako freelancer – grafik i fotograf. Od roku 2009 współwłaściciel studia Grafixpol. W Instytut Spraw Obywatelskich odpowiada za identyfikację wizualną projektów.

Maria NowakowskaMaria Nowakowska

W Instytut Spraw Obywatelskich pracuje przy projektach związanych z przedsiębiorczością społeczną, zajmuje się pisaniem i redagowaniem wszelkiego rodzaju tekstów, wchodzi w skład czterech zespołów kreatywnych Instytutu.
Prywatnie współtworzy serwis recenzencki Papierowe Myśli, zajmuje się rękodziełem – przede wszystkim z papieru, prowadzi też bloga o ilustracji książkowej, który jest jej oczkiem w głowie. Lubi się włóczyć, żyć i myśleć w poprzek.

Maria mówi po: polsku, angielsku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.